facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-09-11
 

SARDYNIA - informacje praktyczne

Słońce, morze, dzikie plaże i kilkadziesiąt rejonów wspinaczkowych: od fantazyjnie rzeźbionych skałek, wystających prosto z wody po 400-metrowe górskie zerwy...


Sardynia - informacje praktyczne

Słońce, morze, dzikie plaże i kilkadziesiąt rejonów wspinaczkowych: od fantazyjnie rzeźbionych skałek, wystających prosto z wody po 400-metrowe górskie zerwy, czekające na najtwardszych zawodników. Ostatnie lata to dla Sardynii okres prawdziwego boomu wspinaczki. Goście z całego świata ściągają tu, by zachwycać się jej pięknem. Co decyduje o sukcesie drugiej pod względem wielkości wyspy Morza Śródziemnego? I dlaczego jest to miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić?

Aby zobaczyć główne atrakcje wyspy potrzeba co najmniej dwóch tygodni.

Dojazd

Samolotem: Nie ma bezpośredniego połączenia z Polski na Sardynię. Pojawiły się tanie opcje lotów łączonych np. Warszawa – Stuttgart, Stutgart – Alghero. Za  ok. 2500 zł można dolecieć do Alghero liniami Lufthansa z przesiadką we Frankfurcie i Mediolanie. Do Cagliari można także dolecieć za ok. 2300 zł z przesiadką w Wiedniu i Rzymie liniami Austrian Airlines.

Samochodem: Z Warszawy do Civitavécchia jest ok. 1840 km.  Stamtąd odległość 200 kilometrów do Golfo Aranci można pokonać promem linii Corsica-Sardinia Ferries  lub MobyLines. Koszt dla dwóch osób z samochodem to ok. 160 EUR (około 640 zł). www.corsicaferries.com Najtańsze promy poza sezonem to Linea dei Golfi (odpływają z Piombino). Najlepiej płynąć promem odpływającym ok. godziny 22 – wtedy na miejsce przybywamy rano.
 
Kiedy jechać
Gorący sezon letni praktycznie uniemożliwia wspinaczkę. Najlepszymi miesiącami są: wrzesień - listopad, kwiecień, maj.

Baza noclegowa
Spanie na dziko nie stanowi problemu, zabronione jest tylko w kilku rejonach (np. Cala Gonone). Na ogół nie istnieją klasyczne kempingi. Trafiają się wyznaczone miejsca do rozbijania namiotów, gdzie głównym problemem jest jednak brak pryszniców. Najlepszą propozycją są pensjonaty i prywatne kwatery; poza sezonem ceny znacznie spadają.

- Cala Gonone - tanie pensjonaty i kwatery prywatne. Giovanni i Cenza Tendas,
 tel. 0784 93 213 oraz 347 83 20 212 (także angielski), tendasnanni@tiscali.it

Należy pamiętać, że większość kampingów jest otwarta tylko od wiosny do końca września. Jesienią i zimą jedyną opcją stają się hotele lub noclegi „na dziko”.
- Cala Gonone Camp site  - po lewej stronie zaraz przy wjeździe do miasteczka. Tel. 0039 784 93165, fax. 0039 784 93256
 - Refuge Monte Maccione blisko Olieny – (tani i otwarty cały rok), ok.45 min. od Cala Gonone. Kamping kosztuje ok. 4 Euro za noc.
- Masua - darmowy kemp ponad plażą.

Jedzenie, potrawy
Na Sardynii kuchnia i wino (tak jak większość rzeczy) są odmienne niż w pozostałej części Włoch. Płaskie chleby wypiekane w domach, domowe makarony, pieczone na ruszcie mięso oraz domowe sery to tradycyjne sardyńskie potrawy. Bardzo popularne są również świeże i wszędzie dostępne owoce morza. Produkcja win na Sardynii tak jak w całych Włoszech jest bardzo rozpowszechniona, najbardziej znanym jest ciepłe, mocne, czerwone wino Canonau.


Trzeba  zobaczyć, trzeba się wspiąć:
Alghero – zwane też małą Barceloną. Dawna kolonia Katalończyków, otoczona bastionami i wieżami hiszpańskimi, ze starym gotyckim miastem.
Wspin: miotany wiatrami Capo Caccia, skalisty półwysep niedaleko od Alghero. Sławny z pięknych widoków i jaskiń, w których już 9 tysięcy lat temu żyli pierwsi Sardyńczycy. Tu znajduje się Grota Neptuna, do której prowadzi 650 schodków „wyciętych” w skale.
Drogi wielowyciągowe na Caccia i Grota Cassarotto (sport.).

 Isili – niesamowite okapy i trudna wspinaczka po dziurach – jeden z najlepszych rejonów sportowych.
 
Cala Gonone – mały kurort nadmorski, baza wypadowa do zwiedzania Golfo Orosei -  najciekawszego fragmentu wybrzeża Sardynii. Stąd wypływa się na wycieczki do  groty Bue Marino, Cala Luna  czy Cala Goloritze. Najlepsze sektory wokół miasta: Cala Fuili, Bidiriscottai.

 Aguglia Goloritze – wycieczka i wspin obowiązkowe.

Góry Gennargentu - wycieczka do Wąwozu Goroppu. Ok. 1,5 godziny podejścia od samochodu. Na wspin czy trek – obowiązkowo.

Region Iglesias – najlepsze rejony: Punta Pilocca (piony i dzicz), Tana delle Tigri (grota nad San Giovanni, okapy).

Capo Testa, północne wybrzeże - granitowy krajobraz „tafoni”, wyerodowane skały przypominające awangardowe rzeźby.

Internet
http://www.gory.wyd.pl/archiwum.php?art=1227 – stary artykuł o Sardynii z GÓR
http://www.planetfear.com/article_detail.asp?a_id=35
http://www.planetfear.com/search_photos.asp?area=Sardinia
www.sardiniaclimb.com – strona z aktualnymi przejściami,
prowadzi  Murizio Oviglia
www.sardiniapoint.it
www.sardegna.com
www.rent-sardinia.com

Przewodniki:
„Pietra di Luna” Maurizio Oviglia – dobry przewodnik po całej wyspie, dużo zdjęć. Wydania po niemiecku, włosku i angielsku. Angielską wersję można kupić również w Arco.
Mapka "Genargentu Ultimo Paradiso"  - przewodnik po rejonie Iglesiente.  Przewodniki te są dostępne w księgarniach niemal na całej wyspie.
Maurizio Oviglia przygotowuje właśnie kolejną mapkę-przewodnik. Tym razem po okolicach Cala Gonone – wkrótce w sklepach.

tekst i zdjęcia: David Kaszlikowski

Zapraszamy do lektury tekstu Davida Kaszlikowskiego "Sardynia. Wyspa Skarbów"
http://www.goryonline.com/all.php?d=a,1048,

Więcej informacji na temat Sardyni znajdziecie w nr 9 (136) GÓR

2005-09-11

(dg)

 

 

 

 

 

 


 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com