facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-09-04
 

Sabała - Tatry. Sprawy i ludzie

Monografia Jana Krzeptowskiego Sabały
Życiorys Sabały pozostawał w sferze domysłów. I to na ogół wystarczało, jak zwykle w odniesieniu do ludzi symboli, znacznie prawdziwszych w romantycznych wspomnieniach, literaturze wyższych i niższych lotów, sztukach plastycznych niż rzeczywistości  - pisze Antoni Kroch (Tatry nr 3(33) 2010, s. 134).

Sam autor Wiesław A. Wójck tak pisze o swojej publikacji: Oddając niniejszą książkę do rąk Czytelnika, pragnę podzielić się z Nim kilkoma wspomnieniami i refleksjami. Powstawała ta książka przez wiele lat, a za jej akuszera należy uważać Macieja Pinkwarta, który, kiedy w 1986 r. ukazał się tzw. papieski tom „Wierchów” (dedykowany Janowi Pawłowi II jako członkowi honorowemu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego), zawierający m.in. mój artykuł pt. Prawda o śmierci Sabały, podczas jednego z towarzyskich konwentykli na Ciągłówce, bodaj czy nie na moich tamtegorocznych imieninach, rzucił pod moim adresem uwagę, abym zabrał się za napisanie szczegółowej biografii Sabały, o którym – jak mówił – w gruncie rzeczy niewiele wiadomo. Tę propozycję, rzuconą – jak mniemam – półżartem, półserio, początkowo również i ja tak potraktowałem, później jednak doszedłem do wniosku, że przecież przy mojej ciągłej, zawodowej, ale i hobbystycznej, penetracji piśmiennictwa górskiego, a także rozmaitych źródeł archiwalnych – mogę gromadzić także rozmaite sabaliana, na które przy okazji się natknę. No i tak to się zaczęło...

Książka podzielona jest na cztery części: pierwsza biograficzna (Żywot i sprawa Jana Gąsienicy Krzeptowskiego zwanego Sabałą), część druga: (Dzieje recepcji i kultu Sabały) opowiada o postaci Sabały w twórczości zarówno w literaturze jak i sztuce. Część trzecia - Kalendarium życia Jana Krzeptowskiego Sabały, gdzie zawarto najważniejsze informacje z życia największego "zakopiańskiego celebryty" i część ostatnia Bibliographia sabaliana (Materiały). Poza treścią w książce zawarte zostały materiały fotograficzne.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy oraz
Antoni Kroh. "O Sabale prawie wszystko", TATRY 3 (33) 2010, s. 134.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com