Rejon cenię głównie za znakomitą jakość skały oraz wspaniałe otoczenie – ciszę, spokój, szum wody... Nie ma tu gwaru, ani tłumów, co wyróżnia Tarn pośród topowych rejonów Południa. To klimatyczne i ustronne miejsce, doskonałe na wakacyjny wyjazd.
<specyfika wspinania>
Płytowe formacje po dziurkach dostarczają ogromnej radości ze wspinania, lecz czasem
ograniczają finezję ruchów. Co prawda nie znajdziemy tu wielu kaloryferów i stalaktytów, mimo to naprawdę warto spróbować!!!
<długość dróg>
Ważnym aspektem dróg w rejonie jest ich długość. Jest w czym wybierać, od nielicznych kilkunastometrowych, bulderowych, po 60-metrowe, wywalone w kosmos przewisy Tennesee...
<najładniejsza droga>
La Bomba to droga, którą najlepiej zapamiętałem po mojej wizycie w kanionie. Charakter wspinania na Dromaderze jest w dużej mierze techniczny. Delikatne przewieszenie, delikatne przechwyty – poezja wspinania... i klasyk rejonu.
<atrakcje>
Pośród okolicznych atrakcji warto odwiedzić pobliską jaskinię bogatą w formy naciekowe (w górę rzeki), albo spróbować spływu kajakowego, jednak nie każdego na to stać. Alternatywą dla oszczędzających pozostają spacery (punkt widokowy na płaskowyżu) lub spływ na... karimacie.
<smakołyki z regionu>
Podczas wizyty w pobliskim Le Rozier warto spróbować miejscowych wyrobów cukierniczych (w centrum wioski, na rogu) oraz koniecznie wina z pobliskiej cuvee...
<okiem przyszłego architekta>
W Millau ukończono w zeszłym roku jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich lat we Francji – wiadukt autorstwa Normana Fostera. Wysoce zaawansowany technologicznie, najwyższy tego typu obiekt na świecie nijak nie wpisuje się jednak w malownicze otoczenie doliny. Niestety... Był niezbędny by połączyć dwie kluczowe nitki autostrady Paryż – Barcelona.
Tekst: Mateusz Haładaj
Więcej o wspinaniu w Tarnie czytaj w majowym numerze GÓR 5 (144) 2006
(kg)