facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-03-06
 

Rekordowa 10. edycja Dynafit Snow Leopard Day

Impreza skiturowa w szczytnym celu: w dniach 2-3 marca 2019 roku już po raz dziesiąty odbył się organizowany przez markę DYNAFIT Międzynarodowy Dzień Śnieżnej Pantery. Skiturowcy w jedenastu krajach zapisywali na konto eksperta w dziedzinie wytrzymałościowych sportów górskich kolejne metry przewyższenia na rzecz ochrony gatunku śnieżnej pantery.

 

Po zeszłorocznym wielkim sukcesie akcji, marka z jeszcze większą radością przyjęła tegoroczny wynik: uczestnicy pokonali łącznie 1 604 138 metrów przewyższenia, czyli o 500 000 metrów więcej niż w marcu 2018 i tym samym ustanowili nowy rekord w historii imprezy! DYNAFIT zamieni teraz każdy metr na 1 eurocent i przekaże całą kwotę16 042 eurofunduszowi Snow Leopard Trust. W tym roku zasili ona program naukowy badający naturalne siedlisko irbisów oraz pierwszy globalny spis statystyczny mający na celu kompleksową ewidencję populacji gatunku.

 

201 zawodników w drodze po zwyciestwo i metry dla pantery. Fot. arch. organizatorów

 

Jedenaście krajów i około 1141 uczestników podjęło w tym roku wyzwanie rzucone przez DYNAFIT i stawiło się na miejscu eventu, by własnymi siłami wspomóc działania na rzecz ochrony symbolicznego dla marki gatunku, od wielu lat mierzącego się z groźbą wyginięcia. W Niemczech, Austrii, Włoszech, Polsce, Grecji, Bułgarii, Słowenii, Słowacji i Stanach Zjednoczonych skiturowcy pokonywali wyznaczone trasy w sobotę 2 marca, a dzień później dołączyli do nich również uczestnicy z Francji i Szwajcarii. W Stanach Zjednoczonych Dzień Śnieżnej Pantery odbył się w ramach zawodów Power of Four Ski Mountaineering Race w Aspen, Kolorado, podczas których każdy z 214 zawodników pokonał po 3000 metrów przewyższenia!

 

Na czas trwania imprezy, w każdym kraju DYNAFIT udostępnił nieodpłatnie na miejscu komplety produktów testowych, by umożliwić udział w wydarzeniu również wszystkim chętnym nie posiadającym własnego sprzętu. Ponadto, pracownicy marki przez cały czas służyli gościom pomocą i poradą w kwestii produktów, technologii czy samej aktywności.

 

Testy Dynafit Competence Center na górnej stacji. Fot. arch. organizatorów

 

W Polsce Dzień Śnieżnej Pantery odbył się jako event towarzyszący corocznym zawodom Polar Sport Skitour, organizowanym na Mosornym Groniu przez fundację „Na Start” im. Basi German, a w poprzedzający imprezę piątkowy wieczór skialpiniści Magdalena Kozielska oraz Piotr Krygowski przeprowadzili z ramienia marki specjalny trening skiturowy, połączony z testami sprzętu. W sobotę zawodnicy musieli zmierzyć się z 12-kilometrową trasą o sumie przewyższeń 900 m.

 „Cieszymy się, że wydarzenie z roku na rok przyciąga coraz więcej osób,  które przekraczają swoje granice w szczytnym celu i dla których nasza inicjatywa ma duże znaczenie.  W tej edycji metry dla śnieżnej pantery zbierali nie tylko zawodnicy Polar Sport Skitou, do wyzwania dołączyli także uczestnicy treningu DYNAFIT Speedfit Night, z których wielu, tu w Zawoi, postawiło pierwsze kroki na fokach. Z  finalnym rezultatem 195 000 metrów  obie grupy zasiliły  fundusz o 1 950 euro,  to o 40 000 więcej niż w roku ubiegłym.”

 

- mówi Edyta Franczak, Marketing Manager grupy OberAlp w Polsce.

 

 

Mosorny Groń w dniu zawodów z lotu ptaka. Fot. arch. organizatorów

 

Globalnie w ramach Snow Leopard Day każdy uczestnik zapisał na swoje konto średnio około 1400 metrów przewyższenia, a najlepszy indywidualny wynik należy do Stephana Hugenschmidta ze Szwajcarii, który dla śnieżnej pantery pokonał niewiarygodne 8003 metry!

 

Z końcem weekendu licznik zatrzymał się na 1 604 138 metrach przewyższenia, które w konsekwencji przybrały formę dotacji opiewającej na 16 042 euro. Kwota ta wspomoże działania Snow Leopard Trust – organizacji non-profit, z którą DYNAFIT współpracuje już od wielu lat. W tym roku uzbierana suma dofinansuje pierwszy globalny spis statystyczny mający na celu kompleksową ewidencję populacji irbisów. Wiarygodne dane opisujące liczebność gatunku z uwzględnieniem krajów jego występowania to podstawa dla każdego badacza. Precyzyjne informacje dot. populacji pozwolą naukowcom opracowywać efektywniejsze programy ochrony i zapobiegać dziesiątkowaniu naturalnego siedliska śnieżnej pantery.

“Jako firma zdajemy sobie sprawę z ciążącej na nas odpowiedzialności w stosunku do środowiska, klimatu i zasobów naturalnych. Ochrona zagrożonych gatunków zwierząt to jeden z elementów, który jest nam bardzo bliski. Uważamy, że Dzień Śnieżnej Pantery to doskonała okazja, by połączyć pasję do skitouringu ze szczytnym celem. Śnieżna Pantera to symbol naszej marki i chcemy w zrównoważony sposób przyczynić się do jej ochrony.”

 

– mówi Alexander Nehls, Dyrektor Marketingu marki DYNAFIT.

 


 

Więcej o funduszu Snow Leopard Trust:


Snow Leopard Trust z siedzibą w Seattle to organizacja o charakterze non-profit, która od 1981 roku działa na rzecz ochrony śnieżnej pantery. Siedlisko naturalne irbisa zmniejsza się z roku na rok. Według aktualnych danych na ziemi pozostało już tylko około 3500 dziko żyjących przedstawicieli tego gatunku. Jego populacji od wielu lat zagrażają zmiany klimatyczne, nielegalne kłusownictwo i ingerencje w siedlisko. Snow Leopard Trust prowadzi projekty w Chinach, Indiach, Kirgistanie, Mongolii i Pakistanie, finansuje badania i działa na rzecz odbudowy i umacniania habitatu śnieżnej pantery we współpracy z ludnością zamieszkującą górskie tereny jej występowania. Identyfikująca się z tym niezwykłym zwierzęciem marka DYNAFIT od wielu lat pozostaje partnerem organizacji, obrawszy za cel długofalowe i zrównoważone wspieranie gatunku. Długotrwała współpraca ze Snow Leopard Trust to znacząca część działań CSR, których zakres marka zwiększa z roku na rok.

 

Źródło: informacja prasowa

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com