Jako prekursor w produkcji rakiet śnieżnych Tubbs zawsze dążył do tego, by marsz w rakietach był jak najbardziej naturalny, komfortowy i bezpieczny. Dlatego wprowadził odmienny kształt ramy dla kobiet, o 15% węższy od rakiet męskich. Wszystkie modele rakiet posiadają również rotację połączona z systemem osiowym, pozwalającą lepiej penetrować podłoże i strącać nagromadzony nadmiar śniegu z powierzchni rakiety. Zdecydowana większość modeli produkowanych przez firmę Tubbs składa się z aluminiowej ramy (wykonanej ze stopu aluminium wykorzystywanego do konstrukcji skrzydeł samolotów, niezwykle elastycznego i wytrzymałego) oraz z jej syntetycznego pokrycia. Taka budowa pozwala uzyskać bardzo niską wagę rakiety przy jednoczesnym zachowaniu wysokich współczynników wytrzymałości. Syntetyczne pokrycie ramy ponadto pozwala na amortyzację podczas marszu i lepszą niż w przypadku sztywnych ram przyczepność podczas trawersu. Te cechy zostały docenione przez miłośników „bezkrwawych łowów”, czyli fotografów przyrodniczych, gdyż rakiety Tubbs’a uchodzą za jedne z najcichszych na rynku. Tubbs’y od spodu wyposażone są w zęby, które znajdują się z przodu rotacyjnego wiązania oraz pod śródstopiem i piętą. Takie umiejscowienie zębów pozwala na pełną przyczepność w każdym momencie ruchu nogą.
W konstrukcji ram użyto aluminium o różnym zakresie wytrzymałości – w zależności od przeznaczenia rakiet. Najbardziej wytrzymałe aluminium 7000 – Easton 7075-T7 wykorzystywane jest w rakietach przeznaczonych do wysokiego trekkingu i biegania. W rakietach przeznaczonych do chodzenia w terenie łagodnym, pagórkowatym stosowane jest aluminium Serii 6000. Również w zależności od przeznaczenia rakiet stosowany jest różny materiał pokryciowy ramy; w modelach najbardziej narażonych na kontakt z ostrym podłożem stosowany jest Arc Tec – najmocniejszy obecnie dostępny materiał pokryciowy, używany w najcięższym terenie w temperaturach do -40°C, odporny na przekłucia i zniszczenie. W modelach rekreacyjnych stosuje się inne odmiany TriTec. Zęby rakiet (raczki) stanowią podstawę bezpieczeństwa, dla trekkingu – nie tylko tego najwyższego – mają większą długość i wykonywane są z nierdzewnej, wzmacnianej stali, ich liczba jest zwiększona w stosunku do rakiet rekreacyjnych. W kolekcji Tubbs występuje również model przeznaczony do biegania z zębami wykonanymi z tytanu (Catalyst).
Wiązania Tubbs występują w kilku odmianach – od wiązań „sztywnych” przeznaczonych również do zakładania skorup przez wiązania umożliwiające założenie każdego niemal buta trekkingowego (również butów snowboardowych) aż do wiązań umożliwiających założenie butów do biegania i nordic walking. Cechą wyróżniającą rakiety Tubbs jest możliwość precyzyjnego doboru rakiet w zależności od wagi użytkownika, stąd poszczególne serie liczą od 3 do 5 modeli...
Więcej na temat rakiet śnieżnych w GÓRACH 12-01 (151-152) grudzień-styczeń 2006/2007 r.
(kg)