facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-04-01
 

Rafał Sławiński i nowa droga/wariant na Mount Evereście

9 kwietnia na Everest wyruszą  Rafał Sławiński, David Göttler i Daniel Bartsch. Ich celem będzie poprowadzenie nowej drogi/wariantu na północno-wschodniej ścianie.

Trawers i Kuluar Nortona – przebieg planowanej drogi; fot. northmenalpinism.wordpress.com

 

 

Plan A zakłada wspięcie się  po prawej stronie Kuluaru Zacharowa, a następnie przecięcie Północnego Filara między obozem drugim (7500 m) a trzecim (8300 m) na wysokości około 7900 m i dotarcie trawersem do Kuluaru Nortona, który wyprowadza do kopuły szczytowej.

Jeśli warunki nie pozwolą na trawers możliwe będzie też kontynuowanie wspinaczki Północnym Filarem, a następnie północno-wschodnią granią. 

 

Plan B to wspięcie się z lewej strony Kuluaru Zacharowa, a następnie osiągnięcie północno-wschodniej grani i wejście nią na szczyt. 

 


Linie: żółta - grań północno-wschodnia; pomarańczowa - Północny Filar; czarna - Filar Zacharowa; czerwone - potencjalne linie zespołu Sławiński-Göttler-Bartsch; fot. northmenalpinism.wordpress.com


 

Wspinacze podkreślają, że ostatecznych wyborów będą dokonywać w ścianie, trudno bowiem „na sucho” dywagować o możliwościach przejścia – wszystko zależy od pogody, warunków i samopoczucia trójki. 

Wszyscy ciężko trenowali, są w dobrej formie i kondycji. David i Daniel wspinali się już na ośmiotysięcznikach. Weszli też razem drogą normalną na Makalu. Dla Rafała będzie to pierwsza wyprawa na tak wysoki szczyt. Zdobywca Złotego Czekana z 2014 roku za wejście na K6 w Karakorum (film), ma być jednak „tajną bronią” zespołu w trudnych formacjach mikstowych, które - jak wiadomo - są jego mocną stroną. 

 

Wyprawa, co warto podkreślić, będzie działać w stylu alpejskim bez dodatkowego tlenu i wsparcia Szerpów. 
źródło: northmenalpinism.wordpress.com, blogs.dw.de

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-05-20
FOTO-VIDEO
 

Droga na Everest FILM

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com