facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-08-14
 

Pożegnanie Andrzeja Kłosa (1951-2019)

11 sierpnia 2019r. zmarł Andrzej Kłos - taternik i alpinista, instruktor alpinizmu oraz pracownik Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, wieloletni redaktor naczelny kwartalnika "Taternik".

Andrzej Kłos (1951-2019); fot. arch. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

 

Andrzej Kłos swoją drogę wspinaczkową rozpoczął w 1972 roku. Jego górskie wyprawy obejmowały, poza Tatrami, Alpy - przeszedł np. Filar Cordiera na Grand Charmoz, wspinał się także w Hindukuszu Wysokim (1974), gdzie zdobył szczyt Noszak. Rok 1986 zaznaczył się w jego górskim życiorysie ekspedycją w Andy Peruwiańskie (wejście m.in. na Nevado Chopicalqui).

 

Warto podkreślić, że w 1972 roku alpinista znalazł się w gronie założycieli (a potem także we władzach) Akademickiego Klubu Górskiego w Olsztynie, przekształconego następnie w 1975 roku w Klub Wysokogórski – gdzie przez kilka miesięcy pełnił funkcję wiceprezesa. Ponownie został nim w 1980 roku.

 

Andrzej stanowił przykład ciekawej, barwnej postaci inspirującej innych - to dzięki jego działaniom powstała ponoć pierwsza ściana wspinaczkowa w Olsztynie. Jako niezwykle doświadczony instruktor alpinizmu miał na koncie wyszkolenie wielu pokoleń wspinaczy i pasjonatów górskiej turystyki. Tak o Andrzeju Kłosie wypowiedział się Sebastian Mierzyńśki:

 

"Uczył mnie, z różnym skutkiem, wielu rzeczy w tym dbałości o szczegóły. Kiedy coś mu się nie podobało to pierwszym znakiem ostrzegawczym było jego ciche cmoknięcie. Mam nadzieję, że czasami mnie wspomoże takim sygnałem nadanym z bardzo daleka. Chorobę, która skradła mu ostatnie lata, traktował pewnie jak kolejną drogę do przejścia, ale o skali nie znanej w przewodnikach wspinaczkowych. Trochę techniki medycznej, dużo samozaparcia i szczypta brawury. Nie pierwszy raz zmagał się nieuniknionym. Kiedyś anioły wyrzuciły go z kolejki - niektórym opowiadał tę historię. Tym razem wspiął się za nimi. Szkoda."


Ważną kartę w życiorysie wspinacza stanowił okres w latach 1993-2000 gdy pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Taternik”.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się o godzinie 12 w piątek 16 sierpnia 2019 r. w Olsztynie. Andrzej Kłos zostanie pochowany na Cmentarzu Komunalnym w miejscowości Dywity.

 

Źródło: muzeum.olsztyn.pl & własne

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-05
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com