facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-11-28
 

"Polskie Himalaje" - kontynuacja obowiązkowej pozycji dla miłośników wspinaczki wysokogórskiej!

Zaktualizowana jednotomowa edycja bestsellerowego, bogato ilustrowanego wydawnictwa poświęconego udziałowi Polaków w zdobywaniu najwyższych gór świata - Himalajów i Karakorum! Publikacja uzupełniona o niezwykle emocjonujące wydarzenia z ostatnich dwóch dekad (lata 1998 - 2018).

 

Książka opowiada o najważniejszych wyprawach, podczas których dokonano pierwszych wejść na niezdobyte wcześniej szczyty, złotych latach polskiego himalaizmu zimowego, osiągnięciach Polaków w przejściach stylem alpejskim, samotnych wejściach i wyznaczaniu nowych dróg na szczyty. Nie brak tu także mrożących krew w żyłach opowieści o  największych tragediach, będących udziałem polskich wypraw.

 

Czytelnik dowie się jak rodził się polski himalaizm, dlaczego Polacy ruszyli w góry i jak ustanawiano pierwsze rekordy. Autorzy przytaczają także najnowsze osiągnięcia Polaków, znane z telewizyjnych i internetowych relacji, które śledziliśmy z zapartym tchem, jak chociażby wyprawy na Broad Peak, K2, czy Nanga Parbat.

 

Osobna część książki poświęcona jest kobietom - wspinaczom. Wanda Rutkiewicz przez wiele lat była pierwszą damą światowego himalaizmu. Tej światowej czołówce kroku dotrzymują m.in. Anna Czerwińska, czy Kinga Baranowska..

 

Publikacja uzupełniona została o unikatowy leksykon polskiego himalaizmu. W tej encyklopedycznej części czytelnik znajdzie kompendium wiedzy wzbogacone hasłami objaśniającymi nazwy i pojęcia, które można spotkać podczas lektury.

 

To doskonała pozycja dla tych, którzy pragną zrozumieć tajemnicę przyciągania gór i fenomen Polaków, którzy stali się mistrzami jednego z najbardziej ekstremalnych sportów na świecie.

 

Fot. archiwum rodzinne Jerzego Kukuczki


O Autorach:

 

Janusz “Jano” Kurczab - polski sportowiec i autor książek o wspinaczce górskiej. Dwukrotny indywidualny mistrz Polski w szpadzie. Był jednym z dwóch w historii sportowców, którzy otrzymali złoty medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” w różnych dyscyplinach. Drugą jego pasją była wspinaczka górska. W 1973 r. był uczestnikiem wyprawy będącej pierwszym polskim przejściem drogą Major na wschodniej ścianie Mount Blanc. Obok Andrzeja Zawady był najwybitniejszym kierownikiem himalajskich ekspedycji z czasów wielkich narodowych i klubowych wypraw. Pokierował 6 wyprawami. Autor kilkunastu książek, m.in. "Shispare. Góra wyśniona" (Sport i Turystyka, 1976), "K2 8611 m. Ostatnia bariera" (Sport i Turystyka, 1980), "Na szczytach Himalajów" (ze Zbigniewem Kowalewskim, Sport i Turystyka, 1983),  "Wokół Annapurny i Dhaulagiri. Trasy i szczyty trekkingowe" (Wydawnictwo "Sklep Podróżnika", 2011). Jego opus magnum stały się wydane przez Agorę - 6 tomowe „Polskie Himalaje” (są podstawą wydania, które oddajemy do rąk czytelników).  Zmarł  w 2015 roku.

 

Wojtek Fusek 26 lat był związany z „Gazetą Wyborczą”. Zaczynał w dziale sportowym, którym kierował dwa lata. 9 szefował „Gazecie Stołecznej”, był dyrektorem oddziałów lokalnych, współtwórcą i dyrektorem serwisu Sport.pl, dyrektorem wydawniczym „GW” oraz zastępcą redaktora naczelnego „GW”. Jest konsultantem ds. strategii kontentowych, redaguje i pisze teksty, scenariusze oraz książki o górach. Działa w ruchu Obywatele RP, gdzie współtworzy strategię medialną serwisu Obywatelerp.org. Współpracuje z tygodnikiem "Newsweek", i serwisem Newsweek.pl. Autor bloga „Pod górę”. Aktywny w Social Mediach. Ma liczący 1000 tomów księgozbiór górski. Pasjonat ski-alpinizmu, uczestnik rajdów "Camell Trophy" i "Gauloisse", przemierzył Spitsbergen, Amerykę Południową, wędrował przez Himalaje. Pochodzi ze sportowej rodziny.

 

Jerzy Porębski urodzony 1956 w Bielsku-Białej agent literacki książek górskich, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pasjonat kultury górskiej, wspinaczki, a także historii, miłośnik literatury podróżniczej, interesuje się odkryciami i odkrywcami. Twórca filmów o alpinizmie oraz ratownictwie górskim. Pomysłodawca i producent wykonawczy wydanej przez Agorę serii książek i filmów z cyklu „Polskie Himalaje”. Współzałożyciel i członek zarządu powołanej w czeskiej Ostrawie fundacji kultury górskiej „Historie dobrodruzstvi”. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach górskich. Członek jury na festiwalach filmów górskich w Hiszpanii, Peru, Czechach, czy Bułgarii. Silnie związany z Beskidami, wierny kibic Podbeskidzia Bielsko-Biała, zafascynowany śląską gwarą.

 

 

Dodatkowe informacje:

Patrycja Narożna

Patrycja.narozna@prart-media.pl, 609 69 33 45

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com