facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Pierwsze kobiece przejście Slovak Direct na Denali 6194 m n.p.m.

Denali – najwyższy szczyt Ameryki Północnej. Jego południową ścianę przecina licząca 2700 metrów droga Slovak Direct o trudnościach 5.9 X M6 WI6+, wytyczona w 1984 roku przez zespół w składzie Blažej Adam, Tono Križo i František Korl.


Podczas akcji górskiej słowaccy wspinacze spędzili w ścianie aż 10 dni. Slovak Direct to ponad 2700 metrów poważnego górskiego wspinania. Nic dziwnego, że od czasów wytyczenia doczekała się zaledwie ośmiu powtórzeń. W tym sezonie z tym monstrum postanowiły zmierzyć się dwie panie: Chantel Astorga i Anne Gilbert Chase.

 

Pierwsze dwa dni wspinaczki przebiegały w idealnych warunkach pogodowych, dzięki czemu damski zespół szybko zdobywał kolejne metry. Jednak trzeciego dnia górę zaatakowała mocna burza śnieżna. Chantel i Anne znajdowały się wtedy na wysokości około 4900 m n.p.m.

 

 

„Było super zimno, bardzo śnieżnie i wietrznie” - wspomina Anne Gilbert - „Nie było też miejsca na biwak więc musiałyśmy wspinać się dalej.”

 

Miejsce na bezpieczny biwak znalazły dopiero na wysokości 5300 m n.p.m. już po przejściu głównych trudności drogi. Kolejnego dnia warunki się nieco poprawiły i obie panie stanęły na szczycie Denali 6194 m n.p.m. czwartego dnia wytężającej wspinaczki.

 

 

 

 

„Ostatni wyciąg WI6 był ekstremalnie trudny z powodu warunków.” - komentuje Annie - „To był suchy rok na Alasce i odkąd weszliśmy w ścianę, lód nie był tak dobry jak zazwyczaj. Ostatni wyciąg był przewieszony, a lód bardzo kiepski. To bardzo utrudniało wspinaczkę.”

 

 

Było to dopiero dziewiąte powtórzenie tej drogi i zarazem pierwsze kobiece.

 

 

 

Slovak Direct 5.9 X M6 WI6+ (fot. supertopo.com)

 

 

Źródło i zdjęcia: climbing.com, planetmountain.com

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-05
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com