facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Piękna i Rudy

Czas letnich wakacji 17-letnia Sasha DiGiulian spędziła z Magnusem Midtbö. Amerykańsko-norweska para najefektywniej zagospodarowała czas w hiszpańskim Rodellar.
Sasha wskoczyła do coraz mniej elitarnego grona kobiet robiących 8c, dzięki pociągnięciu Welcome to Tijuana. W dalszej części tripu złamała sobie palec u nogi, co z kolei umożliwiło jej stoczenie heroicznego boju z bólem na drogach: La Kanabica oraz Gladiator – cenionych na 8a+/b.

Istotne jest jednak to, że dokonała ich w drugich próbach. Do zestawu linii pokonanych ze złamanym palcem wskoczył także drugi wyciąg No Limit 8a+ zrobiony OS--em... Rola Magnusa nie ograniczyła się tylko do asekurowania i donoszenia pod skały partnerki. Norweg rozkręcał się, z początku onsajtując, czego topowymi wynikami okazały się: Pequena Estrella 8b+ (po oberwaniu chwytu) oraz El chorreras o la belle inconue 8b/+. W międzyczasie intensywnie rozpracowywał najtrudniejsze propozycje magicznej jaskini Ali Baby, nieomal podążając śladami koncepcji lokalnego kapłana Daniego Andrady. Można ją podsumować słowami: tak połączyć linie prowadzące po niewysokim stropie jaskinii, aby wycisnąć jak najwyższą cyfrę. Idea Hiszpana doprowadziła w roku 2007 do powstania chyba drugiej 9b na świecie. Zaczęło się od Ali Baby 8c+ oraz Hulka 8c, po czym Hulk został przedłużony i powstał Hulk extension za 8c+. Następnie mistrz Andrada połączył obie linie w Ali Hulk 9a, którego przedłużenie dało 9a+, a dorzucenie startu z siadu – 9b...

Niemniej Magnus skrócił nieco drogę do 9b, zaczynając od Ali Baby, po trzech dniach odfajkował Ali Hulk, a po następnych 6 dniach dorzucił Extension, po czym, po ponad tygodniu, przysiadł pod linią i urzeczywistnił wersję Sit Start. „Jednym z problemów było to, że pracowałem sam nad linią, zatem musiałem samotnie rozkminiać wszystkie patenty, a w pierwszej części nie można przecież wpiąć się, więc wszystko powtarzałem od początku” – wspominał Magnus – „86 ruchów i do tego bardzo trudne do zapamiętania ustawienie nóg. Droga jest bardzo obciążająca dla mięśni brzucha i pleców, bo wszystkie przechwyty są w przewieszeniu”.

Oczywiście Norweg nie jest w stanie potwierdzić wyceny, powtarzając utartą przez elitę mantrę, iż była to najtrudniejsza linia, z jaką się zmierzył. Niemniej zaznacza, że najtrudniejsze ruchy można by wycenić na bulderowe 7C – ale robi cyfrę ciąg trudności przedzielonych dwoma lichymi restami.

Dodać wypada, że Midtbö wspinał się cały czas w uprzęży, do której linę wpięła Sasha, kiedy
wychodził z jaskini, nie decydując się tym samym na zastosowany przez Daniego patent, w którym asekurant ubiera prowadzącemu dupowspór na reście :).

Dokonując drugiego przejścia Ali Hulk sit start extension, Magnus Midtbö stał się oficjalnie czwartym człowiekiem na świecie ocierającym się o stopień 9b! Po Chrisie Sharmie (Es Pontas, Jumbo Love, Golpe de Estado, Neanderthal), Danim Andradzie, Adamie Ondrze (Golpe de Estado, Marina Superstar), choć przy okazji nie można zapominać o Fredzie Rouhlingu (Akira) i Bernabie Fernandezie (Chilam Balam), którym niezbadana przewrotność historii może jeszcze przywrócić cześć i miejsce...

(tm)

GÓRY, nr 10 (197) 2010
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com