facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

"Perfecto Mundo" - Jakob Schubert pokonuje swoje pierwsze 9b+!

Jakob Schubert, jeden z czołowych wspinaczy sportowych, równie dobrze jak na panelu radzi sobie w skałach. Świetnym dowodem na to jest poprowadzenie przez niego linii Perfecto Mundo 9b+, które jest jednocześnie jej trzecim powtórzeniem. Austriak tym samym został piątym człowiekiem w historii, który był w stanie pokonać drogę o takiej trudności. Czapki z głów!

Jakob Schubert na Perfecto Mundo 9b+; fot. Johannes Mair

 

Perfecto Mundo 9b+ to słynna 30-metrowa droga Chrisa Sharmy w Margalefie, forsująca 45-stopniowy nawis skalny. Linia, co prawda obita przez Amerykanina, nie doczekała się jednak przejścia przez swojego autora, który nigdy nie zdołał połączyć ze sobą wszystkich jej fragmentów. Projekt reprezentował wówczas ”wizję przyszłej wspinaczki sportowej”, która stała się rzeczywistością dopiero w maju 2018 r., kiedy to Alex Megos dokonał pierwszego przejścia. Kilka miesięcy później, bo w grudniu ubiegłego roku, to samo udało się Włochowi Stefano Ghisolfiemu, a teraz do tego zacnego grona dołączył również Jakob Schubert.

 

,,Co za dzień, po czterokrotnym odpadnięciu po cruxie, a dwa dni temu nawet na trudnym ruchu powyżej krawędzi, ogromną ulgą było dzisiaj połączenie wszystkich fragmentów linii.” - skomentował swoje przejście Jakob na swoim profilu w serwisie 8a.nu.

 

Jakob Schubert w Margalefie; fot. Rainer Eder

 

A jak wygląda przebieg Perfecto Mundo? Pierwsza połowa drogi o trudnościach sięgających ok. 8c+ rozpoczyna się kilkoma prostymi ruchami, które prowadzą do - jak to określił Alex Megos - ”50 ruchów non-stop”. Po kolejnych dziesięciu dociera się do charakterystycznego dyno do ścisku - jest to zarazem drugi crux linii. Ostatnim wyzwaniem jakie droga stawia przed wspinaczem jest boulderowa mantla na krawędzi nawisu. I chociaż jest to koniec trudnej wspinaczki, nadal istnieje możliwość odpadnięcia, zwłaszcza ze względu na zmęczenie po takim ciągu.

 

Wyników, które Austriak osiąga w skałach, tak jak i zwycięstw w Pucharze Świata oraz na Mistrzostwach Świata, a także kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Tokio może mu pozazdrościć niemal każdy wspinacz. Ze swoim dorobkiem Schubert jest również jedną z niewielu, jeśli nie jedyną osobą, która jest stanie pod tym względem rywalizować z Adamem Ondrą.

 

Jakob Schubert todczas Mistrzostw Świata w Innsbrucku w 2018 r. - na "swoim podwórku" Austriak zgarnął wówczas złoto zarówno w prowadzeniu jak i kombinacji. Fot. Johann Groder - EXPA Pictures

 

Jakob do elitarnego grona wspinaczy z drogami dziewiątkowymi na koncie, dołączył w 2010 roku prowadząc Underground 9a, a później jeszcze 9 innych dróg o tej wycenie. Przygodę z liniami o trudności 9b rozpoczął przejściem Fight or Flight w 2015 r., następnie pokonując jeszcze oraz Stoking the Fire, Neanderthal, El Bon Combat (którą zresztą przecenił na 9a+) czy La Planta de Shiva. Do ważniejszych przejść Schuberta należy również zaliczyć Papichulo 9a+.


A na koniec dodamy, że być może przejście Austriaka nie było ostatnim w tym roku sukcesem na Perfecto Mundo. Aktualnie w Margalefie przebywa i walczy z drogą nasz rodak - Piotr Schab. Jeśli powiedzie mu się ta trudna sztuka (czego z całego serca życzymy), to po raz drugi w tym roku przesunie granice polskiego wspinania sportowego - w maju Piotrek pokonał swój poprzedni wielki projekt - Fight or Flight 9b w Olianie. Trzymamy zatem mocno kciuki za Piotrka i wyczekujemy wieści z Katalonii! ;-)

Źródło: 8a.nu & Jakob Schubert na FB & info własne

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Bartek Pasiowiec
 
2020-03-18
FOTO-VIDEO
 

Jakob Schubert na Perfecto Mundo 9b+ (video)

Komentuj 0
 
Kinga
 
2024-07-03
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Black Diamond przedstawia – Doubloons

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Piętnasty Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już za Nami!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com