facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Jakob Schubert powtarza i przecenia na 9a+ "El Bon Combat" Chrisa Sharmy!

Jakob Schubert rozpoczął rok od mocnego uderzenia i takim też go kończy. Po poprowadzeniu w styczniu Stoking the Fire 9b, Austriak zaatakował kolejną legendarną linię autorstwa Chrisa Sharmy. Jego łupem padła El Bon Combat w Cova de Ocell, którą Sharma wycenił na 9b/+! Jakob jednak po swoim powtórzeniu tego ekstremu zasugerował obniżenie wyceny... do 9a+.

Jakob Schubert na El Bon Combat...no właśnie - mamy napisać 9a+ czy 9b/+ - oto jest pytanie... ;-) Fot. Javi Pec

 

Dla Jakoba na pewno wspinanie w skałach nie było priorytetem na ten sezon - kulminacyjny moment, na który szykował formę to wrześniowe Mistrzostwa Świata w Innsbrucku, w których Austriak przypominamy zdobył dwa złote medale - w prowadzeniu i kombinacji, dwukrotnie dosłownie zgarniając je sprzed nosa samemu Adamowi Ondrze. Teraz, po zakończonym sezonie startowym może w pełni skupić się na atakowaniu kolejnych ekstremów w topowych europejskich ogródkach skalnych.

 

W hiszpańskim Cova de Ocell Jakob powtórzył jedną ze słynnych dróg Chrisa Sharmy ze złotego okresu jego eksploracji tamtejszych skał. El Bon Combat zostało przez niego wycenione na 9b/+, co jednocześnie było najtrudniejszym projektem Chrisa, zanim wspólnie z Adamem Ondrą zabrali się za La Dura Dura w Olianie. Jaki był finał tej historii doskoanle wszyscy pamiętamy...

 

Jakob Schubert atakował drogę w towarzystwie samego Chrisa, który był też świadkiem przejścia podczas finalnej próby. "Jedna z najlepszych dróg, jaką kiedykolwiek poprowadziłem. To było niesamowite móc dzielić ten moment wspólnie z Chrisem". - napisał na swoim profilu na Instagramie Austriak

 

Jednak to nie koniec historii. Schubert zaproponował znaczną "przecenę" drogi, bo aż o cały stopień. W rzeczonym wyżej wpisie na Instagramie, czytamy: "Wiem, że najłatwiej byłoby po prostu o tym nie myśleć i przyjąć wycenę autora pierwszego przejścia, czyli w tym przypadku 9b/9b+. Jednak czuję swego rodzaju odpowiedzialność by wypowiedzieć się w swoim imieniu. Od pierwszego dnia odczuwałem trudności jako mniejsze - dla mnie to trudna 9a+." - podsumowuje Jakob.

 

Z całą pewnością aktualny Mistrz Świata ma podstawy i zarazem odpowiedni punkt odniesienia, by zakwestionować wycenę Chrisa Sharmy. Na swoim koncie ma przecież trzy drogi w stopniu 9b - wspomnianą na wstępie Stoking the Fire, Fight or Flight (notabene obydwie autorstwa Sharmy) oraz Planta de Shiva (autorstwa Adama Ondry).

 

A jak wyglądają przechwyty na świeżo przecenionej El Bon Combat możecie zobaczyć na poniższym filmie, dokumentującym pierwsze przejście w wykonaniu Chrisa:

 

  

Źródło: Rock&Ice, profil Jakoba Schuberta na Instagramie

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com