facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-10-24
 

Nowa kirgiska propozycja - Quantum of Solace (ABO, WI7+, M7)

Dzięki zespołowi Ines Papert i Wolfgang Russegger w Kirgistanie powstała nowa mikstowa linia Quantum of Solace. Nowa 600-metrowa propozycja na ścianie Great Wall of China* została wyceniona na ABO, WI 7+, M7.
W poprzednim roku Ines wraz z T. Senfem i W. Russeggerem próbowała poprowadzić nową drogą na południowo-wschodniej ścianie Kyzyl Asker. Do szczytu jednak zabrakło im 200 metrów. Linia okazała się piękna, a pokusa „dokończenia roboty” zbyt wielka, więc postanowili wrócić w przyszłym roku.

Niemka wyjechała do Kirgistanu już we wrześniu, gdzie spędziła trochę czasu z synem. Co ciekawe, potencjalne cele wyszukiwała na glajcie. Niedługo do Niemki dołączyli Wolfgang Russegger i Charly Fritzer. Kłopoty zaczęły się, gdy ciężarówka ze sprzętem ugrzęzła w błocie 2 km od obozowiska. Cały sprzęt musiał zostać doniesiony na plecach do Base Campu.Po 3 dniach walki wreszcie się udało! Fot. arch. Ines Papert

ABC pod południowo-wschodnią ścianą postawili 20 km i 1000 metrów wyżej niż poprzednim razem. Z jednej strony było to dobre zagranie, z drugiej Austriacy byli zbyt słabo zaaklimatyzowani. Wyprawa mogłaby się skończyć szybko tragicznym finałem, gdy Fritzer wpadł do szczeliny. Na szczęście nic mu się nie stało.

Trójka wspinaczy wbiła się w ścianę 12 września (o 4 rano), linią, którą wyznaczyli w zeszłym roku. Szybko osiągnęli miejsce biwakowe na wysokości 5300 metrów (o 10 rano). Podwyższona temperatura sprawiła, że ścianą zaczęły lecieć kawałki lodu, na domiar złego Fritzer zaczął odczuwać skutki choroby wysokościowej. W tej sytuacji wspinacze szybko zjechali do podstawy ściany i wrócili do bazy, aby Fritzer odpoczął.Mroczne klimaty drogi. Fot. arch. Ines Papert

Czas do powrotu szybko upływał, a frustracja rosła. Papert i Russegger postanowili zaatakować inny cel, znajdującą się niedaleko Great Wall of China. Zespół wybrał linię drogi, a następnie wspiął się nią w stylu alpejskim. Rezultatem jest Quantum of Solace, trikowa mikstowa linia o długości 600 metrów. Jak sama Ines stwierdziła: „Droga wymagała ode mnie całej mojej odwagi i wspinaczkowych umiejętności”.

Biegnie ona ciekami lodowymi, przewieszoną skałą i lodem (sic!), jak również głębokim, sypkim śniegiem. Kończy się na wysokości około 5100 metrów. Propozycja wyceny: ABO, WI 7+, M7.Linia drogi Quantum of Solace (ABO, WI 7+, M7, 600m)! Fot. arch. Ines Papert
 
* The Great Wall of China jest masywną murem skalnym położonym na lewo od Kyzyl Askera. Właściwie jest niezależną górą na granicy pomiędzy Chinami i Kirgistanem. Ściana jest długa na około kilometr, prawie pionowa, a wspinanie na niej można porównać do tego w pobliżu Chamonix.

Uwaga! Potencjał na nowe drogi jest niewyczerpany!

Źródło: planetmountain.com
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com