facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-04-05
 

Nowa droga w Revelation Mountains na Alasce

Clint Helander oraz Scotty Vincik poprowadzili nową drogę i zarazem dokonali pierwszego wejścia na Mt. Mausolus leżącą w górach Alaska. Góra ta leży w południowo-zachodniej części tych gór i wznosi się na 2795 m n.p.m..
Nowa droga o nazwie The Mausoleum biegnie zachodnią ścianą Mt. Mausolus liczącą blisko 1350 m. Jej górna cześć to system żlebów pokrytych pionowym lodem. Helander i Vincik przeszli drogę w ciągu dwóch dni. W trakcie tego przejścia noc spędzili na biwaku w ścianie.
W 2010 Halender i Seth Holden planowali zdobycie Mt. Mausolus, jednak ze względu na złe warunki i wysoką temperaturę nie zdecydowali się na wspinaczkę. W tym roku Helander i Vincik ku swojemu zaskoczeniu ujrzeli w ścianie nitkę lodu spływającą aż spod samego wierzchołka. To były warunki, na które czekali.15 marca 2011, po przejściu blisko 600 m w pionowym śniegu zespół rozpoczął wspinaczkę w lodzie. Pod wieczór autorzy przejścia zabiwakowali około 300 m pod szczytem na niewielkiej śnieżnej półce. Z taśm i lin robili coś na kształt hamaka, w którym spędzili noc. Po zimnej lecz krótkiej alaskańskiej nocy bez ciepłych napojów i ciepłego jedzenia kontynuowali wspinaczkę pokonując szereg wyciągów, których trudności dochodziły do WI5. Szczyt osiągnęli późnym wieczorem, by uruchomić kuchenkę i nacieszyć się pierwszym od 36 godzin ciepłym napojem. Powrót rozpoczęli o godzinie 22 wykonując zjazdy w linii drogi. Po około 14 zjazdach i uporczywym wspinaniu w dół dotarli do małej jamy śnieżnej, w której zostawili śpiwory. W owej jamie spędzili kolejny dzień odsypiając trudy wspinaczki. Do podstawy ściany zeszli dopiero wieczorem następnego dnia. 

Holden, stały partner Helandera zginął w katastrofie lotniczej tego lata. Jego prochy zostały rozsypane na szczycie przez Helandera. On i Vincik nazwali drogę The Mausoleum.


Tekst: Adam Latusek


Zdjęcia: Clint HelanderWięcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com