facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-06-02
 

Nowa droga na Mt. Hunter na Alasce

W ciągu sześciu majowych dni dwuosobowy zespół, w skład którego wchodził Matt Helliker i Jon Bracey poprowadził nową drogę na Moonflower Buttress. Filar ten wznoszącej się na ponad 4250 m n.p.m. Mount Hunter leży w Parku narodowym Denali na Alasce.
Na chwilę obecną szczegółów z przejścia jest niewiele, jednak nowa droga jest ważnym doniesieniem w eksploracji północnej ściany Mount Hunter.

Po dokonaniu rozpoznania trwającego jeden dzień i przewspinaniu pierwszych 10 wyciągów Helliker i Bracey wrócili do obozu, by zaczekać na dobrą pogodę. Pierwsze cztery napięte dni zespół wspinał się do połączenia z drogą Moonflower tylko po to, by zostać uziemionym przez burzę, która przytrzymała ich w portaledżach na kolejny dzień. O godzinie 21 następnego wieczora Helliker i Bracey wyczekali krótkotrwałą poprawę pogody i pomimo kończących się zapasów zdecydowali się kontynuować wspinanie. Decyzja była o tyle łatwa, że w grę nie wchodził odwrót, jednak pokonanie kolejnych 500 m ściany na sam szczyt filara o pustym żołądku na pewno nie stanowiło idealnego rozwiązania.

fot. Helliker & Bracey
Helliker wspomina: „Wspinanie było trudne, niebezpieczne, przerażające, ale głównie piękne i wymagało od nas sporego poświęcenia. Ostatnie 36 godzin do wierzchołka Północnego Filara i 38 zjazdów aż do podstawy ściany było dla mnie doświadczeniem bycia poza ciałem. Nigdy czegoś takiego nie odczułem”.

Nowa droga została nazwana The Cartwright Connection, a inspiracją do jej nazwania był Jules Cartwright, przyjaciel zepołu, który pragnął pokonać tę linię.   

Adam Latusek
 Photo by Helliker & Bracey
 Photo by Helliker & Bracey
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-05
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-30
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-24
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – Everest Ski Challenge

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-18
GÓRY
 

4270 km w 55 dni czyli FKT na PCT

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com