facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-02-15
 

Nominacje do Złotego Czekana w 2012 roku

Jubileuszowe XX Złote Czekany zostaną rozdane 21-24 marca w Chamonix i Courmayeur. Z około 80 przejść z 2011 roku nominowano sześć według jury, najciekawszych. Dodatkowo tegorocznym laureatem nagrody za życiowe osiągnięcia będzie Robert Paragot, francuski alpinista.
Podobnie jak w poprzednim roku wszystkie nominacje to wyprawy, które postawiły na styl alpejski, maksymalną samowystarczalność i ambitne cele.

Tegoroczne nominacje niestety mają smutny akcent, ponieważ jeden z nominowanych wspinaczy Bjørn-Eivind Årtun zginął 9 lutego w wypadku wspinaczkowym w Norwegii.Bjørn-Eivind Årtun podczas prowadzenia na Venas Azules. Fot. arch. Bjørn-Eivind Årtun

Warto podać skład jury, które wybrało te 6 nominacji, z 81 świetnych przejść. Przewodniczącym jest Michael Kennedy (redaktor naczelny magazynu Alpinist), Walery Babanow, Ines Papert, Alberto Inurrategi, Liu Yong, Alessandro Filippini.

NOMINACJE

Dollar Rod na północnej ścianie Piku Pobiedy
15 sierpnia 2011 roku Gienadij Durow i Denis Urubko stanęli na szczycie Piku Pobiedy po pokonaniu nowej drogi Dollar Rod (rosyjskie 6B, V+/VI M5). Jest to czwarta droga na tej ścianie. Pokonuje ona najwyższą partię ściany, a trudności znajdują się w górnej części. W listopadzie kazachscy wspinacze otrzymali za to przejście nagrodę azjatyckiego Złotego Czekana.

Wejście na dziewiczy Saser Kangri II
Amerykanie Mark Richey, Steve Swenson i Freddie Wilkinson zorganizowali ekspedycję do indyjskiego Karakorum, gdzie wspięli się nową drogą 1700-metrową południowo-zachodnią ścianę Saser Kangri II (drugi pod względem wysokości niezdobyty szczyt Ziemi). Przejście zajęło im cztery dni (3 biwaki).

K7 West
Młody słoweński zespół w składzie Nejc Marcic i Luka Strazar zdobyli zachodni wierzchołek K7, nową drogą na dziewiczej północno-zachodniej ścianie. Wspinaczka w stylu alpejskim trwała trzy dni. Była to ich pierwsza himalajska wyprawa, a udało im się od razu dokonać trzeciego wejścia na szczyt K7.

Wejście na Xuelian North-East w Chinach.
Xuelian North-East był ostatnim niezdobytym 6-tysięcznym szczytem w paśmie Xuelian Feng w chińskim Tien Szanie. Słoweńcy Ales Holc, Peter Juvan i Igor Kremser zdobyli go w alpejskim stylu w 4 dni północno-zachodnią granią.

Meru Central w Indiach
Wielokrotnie atakowany od 1986 roku filar na wschodnim filarze Meru Central został pokonany przez trzyosobowy amerykański zespół w składzie Conrad Anker, Jimmy Chin i Renan Ozturk. Na trudności drogi składał się skalny teren z wymagającą wspinaczką klasyczną i hakową. W górnych partiach z kolei trudny mikst.

Venas Azules na Torre Egger
Nowa droga w Patagonii, krainie kapryśnej pogody, zawsze warta jest odnotowania. Norwegowie Bjørn-Eivind Aartun i Ole Lied otworzyli nową linię Venas Azules na południowej ścianie Torre Egger. Swoją linię wyznaczyli w stylu alpejskim w ciągu dwóch dni. 950-metrowa droga ma około 350 metrów nowego terenu z trudnościami do 6b+ A1 AI6. W większości są to odcinki pionowego lodu.

Źródło: planetmountain.com, alpinist.com
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com