facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-09-22
 

Nie wszystko jest na odwrót – czyli dwie nowe drogi w Tatrach

W Tatrach Słowackich przybyły dwie nowe drogi, o których warto wspomnieć.
Pierwszą z nowości jest Všetko je naopak (Wszystko jest na odwrót) na wschodniej ścianie Wyżniego Baraniego Zwornika, nad Doliną Pięciu Stawów Spiskich - patrząc z doliny, szczyt ten wznosi się na prawo od Baranich Rogów - w grani między nimi a Czarnym Szczytem.

Zaprawionemu w bojach, słowackiemu zespołowi D. Kuráň - J. Santus udało się tam, w dniach 18-19.08.2011 r., wytyczyć wspinaczkę biegnącą na prawo od drogi Bellica – Koller. Linia oferuje cztery wyciągi (równej długości – 30 m) wspinania o trudnościach IX-, przy czym trudności skupiają się na dwóch pierwszych długościach liny (trudności poszczeg. wyciągów: VIII, IX-, VII, VI-).


Zdjęcie z przebiegiem i trudnościami drogi Všetko je naopak. Fot. tatry.nfo.sk

Jak donoszą autorzy, je to pekná línia v pevnej skale (Wierzymy, że tego nie trzeba tłumaczyć... ;-)). "Przygotowanie" drogi trwało 12 godzin (w ciągu dwóch dni), natomiast, po odpoczynku, wspinacze dokonali przejścia w stylu RP, które zajęło im 2,5 godz.

Oprócz tego, jak autorzy donoszą, udało się im podczas tego wyjazdu dokonać również pierwszego przejścia klasycznego Direttissimy Złotej Turni (Ušatá veža, Droga Chrobaka) w ścianie Małego Kieżmarskiego Szczytu (wcześniej VI A3). Trudności klasyczne ocenili autorzy przejścia ocenili jako VII+.

Druga nowość pojawiła się w dolinie Batyżowieckiej, na leżącej w środkowej części doliny turni Kościółek, tej samej, na której w roku 1933 zginęli W. Stanisławski i W. Wojnar. Słowacki zespół M. Grajciar - M. Smatana - J. Švingál - A. Zvara wytyczył tam nową linię, La Bomba. Drogę, liczącą sobie 4 wyciągi i oferującą trudności VII+ (VI/VI+, VII+, VII, V).


Duri w kluczowym miejscu drugiego wyciągu drogi La Bomba. Fot. james.sk

Rok wcześniej wspinacze pokonali dwie pierwsze długości liny, jednak wtedy nie udało im się dokończyć wspinaczki. Jak możemy przeczytać w relacji autorów, linia drogi prowadzi pięknymi zacięciami, w pewnej skale.

Obu zespołom serdecznie gratulujemy "výstupov", zaś wszystkich zachęcamy do powtórzeń! ;-)

Piotr Michalski

 Schemat nowości, fot. www.tatry.nfo.sk
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com