facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-10-05
 

Nepal planuje obostrzenia w wydawaniu zezwoleń na Everest

Ludzie bez jakiegokolwiek doświadczenia górskiego, niepełnosprawni, zbyt młodzi i za starzy – to osoby, którym Ministerstwo Turystyki chce zakazać wejść na Everest. 

Ruch na Evereście; fot. snowbrains.com


 

Nepalczycy zwrócili uwagę na problem rosnącej liczby osób, które nie są dostatecznie przygotowane, by próbować wejść na najwyższy szczyt świata. Podkreślają, że chcąc zmierzyć się z Everestem należy mieć odpowiednie doświadczenie górskie, a nie tylko gruby portfel.


To właśnie wyprawy komercyjne są największym problemem, generując niebezpieczny tłok na drodze normalnej. Jednocześnie ekolodzy podnoszą kwestię wpływu zmasowanego ruchu na Evereście na przyrodę – chodzi przede wszystkim o kilogramy śmieci pozostawiane w górach. 


Ministerstwo Turystyki planuje więc zaostrzyć procedurę wydawania zezwoleń. Nie dostałyby ich osoby, które nie weszły uprzednio na przynajmniej jeden szczyt o wysokości przynajmniej 6500 m, a także psychicznie i fizycznie niepełnosprawne – założenia te są jednak na tyle niejasne, że nie wiadomo na przykład co z osobami po amputacji odmrożonych palców. Kolejnym kryterium miałby być także wiek uczestników wypraw, którzy mieliby mieć nie mniej niż 13 i nie więcej niż 75 lat. źródło: cnn.com, explorersweb.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-05-20
FOTO-VIDEO
 

Droga na Everest FILM

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com