facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-12-17
 

„Nasze Skały” w Sudetach

W tym roku Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” zintensyfikowała działania programowe w rejonach wspinaczkowych Sudetów.
Wiosną uczestniczyliśmy w negocjacjach z Dyrekcją Karkonoskiego Parku Narodowego. Udało nam się uzyskać zapewnienie, że już tej zimy znów będziemy mogli legalnie wspinać się w Śnieżnych Kotłach i Kotle Małego Stawu. Według informacji z KPN dniu 8 grudnia 2010 r., Rada Naukowa Parku zaakceptowała ustalenia i wspinanie w Śnieżnych Kotłach oraz Kotle Małego Stawu zostały wpisane z roczne zadania ochronne, które musi zatwierdzić Minister Ochrony Środowiska.

Także wiosną, w Dyrekcji Nadleśnictwa „Śnieżka” w Kowarach, zabiegaliśmy o przywrócenie wspinaczki na Zamku Bolczów. Spisaliśmy porozumienie, które przechodzi kolejne szczeble akceptacji prawnej w strukturach Lasów Państwowych. Miejmy nadzieję, że do wiosny 2011 roku analizy prawne zostaną zakończone.

W negocjacjach w KPN i Kowarach, poza IŚW „Nasze Skały” (Miłosz Jodłowski i Włodek Porębski), brali udział (w różnych konfiguracjach) przedstawiciele wspinaczy dolnośląskich (Paweł Jach, Marek Pisarski, Maciek Pętlicki i Konrad Burzawa).

30 października 2010 r. „Nasze Skały” uczestniczyły w akcji sprzątania podnóża północnej ściany Szczelińca Wielkiego, w Górach Stołowych, zainicjowanej przez Łódzki Klub Wysokogórski (głównie przez Marka Szarkowskiego) i Dyrekcję Parku Narodowego Gór Stołowych (Bartek Małek). Ocena postawy wspinaczy od kilku lat jest coraz lepsza, co na pewno miało wpływ na zapowiedź odstąpienia od opłat za wspinanie i wpisanie do zadań ochronnych na 2011 r. możliwości wspinania na północnych ścianach Szczelińca.

Środowisko dolnośląskie nie pozostaje dłużne – wspiera finansowo IŚW „Nasze Skały”.
W tegorocznym sezonie letnim na Taborze Pod Krzywą, dzięki uprzejmości właściciela Taboru i innych ludzi dobrej woli, znajdowała się puszka, do której wpinacze wrzucali dobrowolne datki na wsparcie „Naszych Skał”. Po komisyjnym „rozpruciu” puszki okazało się, że mieszkańcy taboru zasilili konto Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” kwotą 110,95 zł.

Warto przypomnieć, ze także podczas Maratonu Wspinaczkowego „Big Wall w Sokołach” zorganizowanego przez Wrocławski Klub Wysokogórski, a rozegranego w dniu 25 września 2010 r., 2/3 opłaty wpisowej (460 zł) zostało przeznaczone na wsparcie „Naszych Skał”.
Wrocławski Klub Wysokogórski spontanicznie dorzucił do tych darów 300 zł.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom pomagającym finansowo w funkcjonowaniu Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”.

Włodzimierz „Jacooś” Porębski
IŚW „Nasze Skały”
662 149 400
dyrektor@naszeskaly.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Jurajskie Top 10

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-03
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Black Diamond przedstawia – Doubloons

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Piętnasty Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już za Nami!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com