facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-12-11
 

Nanga Dream – Justice for All

Uczestnicy wyprawy „Nanga Dream – Justice for All 2013/2014” w składzie Tomasz Mackiewicz, Marek Klonowski, Jacek Teler, Paweł Dunaj, Michał Dzikowski i Michał Obrycki są już w Pakistanie. Ekipa przebywa w Rawalpindi i przygotowuje się do wyprawy.

Członkowie ekspedycji ponad tydzień temu dotarli samolotem do Islamabadu, a od ubiegłego poniedziałku mieszkają w jednym z hoteli w  Rawalpindi realizując kolejny etap przygotowań do wyprawy.

Chłopaki stawiają również czoła problemom dnia codziennego, jak m.in. odnalezienie bankomatu wypłacającego dolary. Po trzydniowych zmaganiach udało się również polutować systemy grzewcze do butów zasilanych bateriami.
Jak pisze Marek Klonowski, w związku z faktem, że polska wyprawa jest pierwszą wyprawą po masakrze pod Nanga Parbat, w której terroryści zabili 11 osób, władze starają się zapewnić Polakom bezpieczeństwo. Wojsko postawiło wymóg stałej obecności przewodnika, jest również mnóstwo dokumentów o ponoszeniu ryzyka na własną odpowiedzialność, które Polacy muszą podpisać.

Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją filmową:
http://vimeo.com/81379463

Wyprawa „Nanga Dream – Justice for All 2013/2014” to dla Marka Klonowskiego i Tomka Mackiewicza już czwarta próba zimowego zdobycia szczytu Nanga Parbat (8126 m).

Przy pierwszej próbie zdobycia szczytu w 2010 roku Tomasz Mackiewicz i Marek Klonowski dotarli do bazy pod ścianą Diamir. Swoich sił próbowali na drodze Kinshofera. Ekspedycję przerwali w okolicy połowy stycznia z powodu nadmiernego śniegu, zwiększonego ryzyka lawinowego i problemów sprzętowych.

Druga wyprawa w tym samym składzie miała miejsce rok później. Polacy bazę dzielili z Simonem Moro I Denisem Urobko i prawdopodobnie razem z nimi dotarli aż do obozu III. Trudne warunki na Nanga Parbat, przez które spędzili 45 dni w bazie, rzadko kiedy mając dogodne okno pogodowe, sprawiły, że 13 stycznia przerwali wyprawę.
Tomasz Mackiewicz i Marek Klonowski w grudniu 2012 r. pojechali po raz kolejny spróbować swoich sił i zdobyć Nanga Parbat zimą. W tym samym czasie Nangę Parbat próbowały zdobyć dwa inne zespoły – włosko-francuski i węgiersko-amerykański, a także samotnie działający Francuz, Joel Wischnewski, który w lutym zaginął na stokach góry.

Polacy z trudem zdobywali wysokość na drodze Schella, od południowej strony góry (flanka Rupal). W dniu 27 stycznia osiągnęli 6600 m n.p.m. i tam założyli obóz 3. Tomasz Mackiewicz pozostał w obozie 3 i tam oczekiwał na okno pogodowe. Po podjęciu decyzji ruszenia w górę, Mackiewicz dotarł na wysokość 7400 metrów.

W tym roku polskiej wyprawie będzie towarzyszyła również włoska ekspedycja na Nanga Parbat w składzie: Simone Moro, David Goettler i Emilio Previtali.

Trzymamy kciuki!

Więcej informacji znajdziecie na blogu wyprawy Nanga Dream 2013/14:
http://www.portalgorski.pl/wyprawy/nanga-2014

Galeria zdjęć z wyprawy Nanga Dream 2013/14:
http://www.portalgorski.pl/galerie/cpg/thumbnails.php?album=829

Relacje z poprzednich wypraw:
http://nangadream.blogspot.com/

Sponsor Główny:Sponsor oraz Patronat Medialny:Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com