facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-04-14
 

Największy test butów wspinaczkowych w Polsce

Jak wiadomo, kwestia doboru odpowiednich butów wspinaczkowych jest dla wspinaczy jednym z podstawowych aspektów życia i jednocześnie wątkiem często pojawiającym się w rozmowach czy sporach. Na temat butów powstaje niezliczona ilość teorii, które jednak rzadko są obiektywne i niejednokrotnie oderwane od rzeczywistości. Problem zazwyczaj polega na tym, że nawet doświadczeni łojanci, mający za sobą „setki” lat wspinania nie wypróbowali więcej niż 5 modeli butów, z których i tak większość wyprodukował jeden i ten sam, ulubiony producent. W nadziei na uzyskanie bardziej obiektywnych informacji firma Ocun (wcześniej Rock Pillars) przeprowadza co roku Testing Tour. Na przełomie roku 2014 i 201 odbyły się testy butów wspinaczkowych tej marki na terenie całego kraju. Jest to największa tego typu impreza w Polsce. W ostatniej edycji testów wzięło udział około 900 wspinaczy, którzy mieli okazje wypróbować aż 7 różnych modeli. Poniżej przedstawiamy trzy najwyżej oceniane modele, wyłonione przez uczestników testów oraz ich oceny poszczególnych właściwości butów.

 

 

1. Ozone QC


 

 

Model dobrze znany i lubiany zarówno w Polsce jak i za granicą. Na testach pozyskał, sądząc po wynikach, nowych zwolenników i cieszył się największym zainteresowaniem. Większość testujących oceniała Ozone'a bardzo wysoko w zasadzie w każdej kategorii.

 

Ozone po raz pierwszy pojawił się w naszych skałach w 2009 roku. Od tej pory nieustannie gości na stopach wielu zaawansowanych i średnio-zaawansowanych wspinaczy. Jak pokazują testy, Ozone jest najbardziej „kompletnym” butem w kolekcji marki Ocun. Doskonale spisuje się na wszystkich rodzajach stopni, na drogach mniej lub bardziej przewieszonych, dobrze podhacza się w nim palce i pietę. Nadaje się zarówno do wspinaczki sportowej, boulderingu jak i na codzienne treningi. Ozone przechodził przez lata kilka drobnych przemian, prawie nie zauważalnych, jednak istotnych szczegółów w konstrukcji, które wpływają na nieustanny rozwój tego modelu. W tym roku, oprócz oczywistych zmian kolorystycznych i nowego loga, Ozone otrzymał nową śródpodeszwę, która zapewnia lepsze czucie stopni i utrzymuje odpowiednią sztywność buta.

 

Ze względu na dużą popularność Ozone'a, firma Ocun zdecydowała się w tym roku stworzyć wersję tego buta dedykowaną specjalnie dla pań. Guma, materiały, rozmiary oraz wszystkie zalety Ozone'a – identycznie jak w standardowej wersji. Za to kolorystyka oraz wykończenie detali zostały zaprojektowane w taki sposób aby cieszyły oko. Na testach zauważyliśmy, że Ozone Lady przypadł Paniom do gustu. Ozone jest raczej wąskim butem, dlatego wersja kobieca nie została dodatkowo zwężana. Kopyto nie jest jednak identyczne – but został delikatnie zmodyfikowany tak, aby dopasował się jeszcze lepiej do anatomii kobiecej stopy.

 

2. Ozone Plus


 

Testujący posiadacze szerokiej stopy docenili również nowy model Ozone Plus. But ten zachowuje specyfikę wersji podstawowej, posiada system 3 Force, dobrze dopasowaną piętę, taki sam profil oraz lekką asymetrię. Cała różnica polega na poszerzeniu przedniej części buta w taki sposób aby był wygodniejszy, lecz nadal bardzo dobrze dopasowany do szerokiej stopy.

 

Ozon wykazał się również dużą wytrzymałością. Pod koniec Ocun Testing Tour żaden z butów, poza normalnymi śladami zużycia, nie rozklejał się, ani nie zniszczył w nadmiernym stopniu.

 

 

3. Diamond

 

 

 

Underdog w świecie silnie asymetrycznych butów wspinaczkowych. Trudno spotkać go w skałach, a jeszcze trudniej na ścianie. Jednak wyniki testów wskazują na doskonałe właściwości tego buta. Cholewka łączy w sobie zalety skóry syntetycznej oraz naturalnej. Guma Vibram XS (tak jak w Ozone QC) zapewnia odpowiednie tarcie na stopniach. Swój agresywny charakter Diamond zawdzięcza bardzo dużej asymetrii i silnie zakrzywionemu profilowi. Diamond zapewnia doskonałe utrzymanie małych stopni na silnie przewieszonych drogach. Asymetryczny system wiązania zapewnia najlepsze ułożenie stopy w środku buta, odpowiednią dystrybucję sił oraz przeniesienie czucia z czubka buta. a silna asymetria, zakrzywienie do dołu oraz usztywniona śródpodeszwa ułatwiają precyzyjne stawianie nóg na najmniejszych krawądkach i dziurkach. Jest to główny atut Diamond'a według testujących wspinaczy. Co ciekawe, zwrócili oni również uwagę na zaskakującą wygodę, która jest wprost niespotykana w tak asymetrycznych butach.

 

Diamond to najwyższa klasa butów wspinaczkowych. But ten przeznaczony jest dla najbardziej zaawansowanych wspinaczy, potrafiących wykorzystać jego zalety na najtrudniejszych drogach sportowych. 

 

 

4. Pearl

 

 

 

Podczas Testing Tour'u Ocun wspinacze mieli również okazję wypróbować kolejne wcielenie kultowego już Pearl'a. Testujący zwrócili uwagę na  fakt, iż but ten otrzymał zupełnie nową podeszwę z gumy Grippin Sticky. Podeszwa ma 4mm grubości, a mieszanka została sporządzona w taki sam sposób jak niegdyś używany w Pearl'ach Vibram. Grippin Sticky ma zapewniać najlepsze możliwe tarcie, odpowiednią sztywność oraz czucie stopni. O doskonałym dopasowaniu buta do stopy oraz nadzwyczajnym komforcie nie trzeba już chyba wspominać – testy potwierdziły, że w tym aspekcie nic się nie zmieniło. Pearl jest świetnym butem, umozliwiającym długie godziny wspinania bez nadmiernego bólu i zmęczenia stopy.

 

 

 

 

Poza powyższą trójką najwyżej ocenianych butów, testowano również dobrze znane i popularne modele przeznaczone głównie dla początkujących oraz średnio-zaawansowanych. Modele Crest i Strike otrzymały również nowe logo oraz nową kolorystykę. Nadal oba modele dostępne są w wersji rzepowej oraz wiązanej. Strike ponadto otrzymał zupełnie nowy kształt – skonstruowany jest na innym kopycie, zapewniającym lepsze dopasowanie buta, a co za tym idzie większą precyzję. Testujący byli pozytywnie zaskoczeni tymi zmianami. Crest dostępny jest w dwóch kolorach: czerwono-różowym dla rozmiarów kobiecych (do 40 EU) oraz zielono-żółtym (dla rozmiarów powyżej 40 EU).

 

Testujący głównie doceniali powyższe modele za wygodę oraz dobrą jakość, przy rozsądnych cenach, które pomimo nowego loga oraz „design'u”, pozostały w zasadzie bez większych zmian.

 

 

Jeśli chcesz podzielić się swoją opinią na temat butów Ocun oraz pomóc w rozwoju nowych modeli, weź udział w kolejnym Ocun Testing Tour, który odbędzie się pod koniec roku.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-20
SPRZĘT
 

Pomysły na prezenty dla pasjonatów gór

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-17
SPRZĘT
 

Fascynujący świat skitouringu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com