facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Najmłodsza Polka na 8a!

Jak to szło? Niedaleko pada jabłko…?:-)


Już od jakiegoś czasu było wiadomo że Maja Oleksy idzie w ślady swojego utalentowanego taty. Dziewięcioletnia Maja została właśnie najmłodszą Polką z drogą o trudnościach 8a na koncie. Wszytko za sprawą poprowadzenia ostatniego dnia wyjazdu linii Petit Tom w Ceuse.

 

„Ostatniego dnia mojego wspinaczkowego tripa przez hiszpański Rodellar po francuski masyw Ceuse poprowadziłam swoją najtrudniejszą drogę o nazwie Petit Tom 8a!!!” - relacjonuje Maja -„Po szybkim uporaniu się z Makach Walou 7c+, postanowiłam, że chciałabym poczuć trudności za 8a. Czułam się gotowa:-) Znaleźliśmy odpowiednią drogę. Padło na Petit Tom (tłum. Mały Tomek:-D). Lekkie przewieszenie po małych chwytach. Do drogi wstawiłam się dopiero na dwa dni przed końcem wyjazdu. Cel na ten dzień był jasny, zapatentować na wędkę a późnej przebloczyć jakoś do łańcucha. Wstawiłam się 2 razy na wędkę i postanowiłam, że spróbuję poprowadzić.Spadłam na końcu, przy ostatnim cruxie:-(. Zgrzało mnie! Wiedziałam, że następnego dnia muszę wrócić i dokończyć to co zaczęłam:-).”

 

Kolejny dzień zaczął się od tradycyjnego, ostrego podejścia:


„36 stopniowy upał na podejściu pod skały nie ułatwiał zadania, ale udało się, wyszłyśmy z mamą w pocie czoła. Szybka rozgrzewka i przenosimy się na sektor Berlin pod moją drogę. Czułam, że mogę zrobić ją w 1 próbie. Jeszcze tylko wizualizacja i wstawiam się:-)) 2 buldery na początku, strzał do dwójki, wysokie wstawienie nóg i daleko do krawądki. Dalej jakoś poszło, ciąg małych chwytów, lekkie przewieszenie, znowu crux na końcu i jest… widzę łańcuch. Wpinam się!:-)) Radość podobna do tej gdy wygrywa się zawody… może nawet większa:-)” 

„Ceuse okazało się dla mnie łaskawe i choć odliczałam dni jakie zostały by podchodzić w palącym słońcu pod skały wiem, że było warto. Gdy po raz pierwszy przyjechałam tu z rodzicami jako 6-latka, wiedziałam, że napewno wrócę. Ten 2 kilometrowy mur wspinania jakoś przyciąga. Alpejski krajobraz i przelatujące nad głowami wspinaczy szybowce na błękitnym niebie na pewno pozostaną w pamięci na długo. Wspinania jest tu bardzo dużo, drogi wymagające a podejście...to tylko kwesta głowy:-DD”

 

Lista wszytkich strąceń Maji podczas wakacji:

 

Rodellar:

7a+ OS Los empollones del TDM
7a+ OS Orgasmica
7a+ OS Toma Castanazo
7b OS Estampida
7b RP (2 próba) El Pupas
7b RP (2 próba) Cafe con leche

 

Ceuse:

7a OS- La Javanise
7a+ OS- La petite illusion
7b+ RP - San Jones Pecos
7c+ RP- Makach Walou
8a RP- Petit Tom

 

Źródło: FB

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com