facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Na Wastok! - czyli rosyjska droga na Mt. Kenia

Zespół rosyjskich alpinistów Siegiej Gurżow – Aleksandr Jurkin - Aleksiej Owczinnikow, pod przewodnictwem tego ostatniego [świetnego alpinisty - współautora przejścia między innymi pn. ściany Jannu i wielu innych podobnej miary wyczynów] zawitał na Czarny Ląd, gdzie udało im się w Kenii wytyczyć nową drogę na dwuwierzchołkowym Mount Kenia. 

Zwycięski zespół rosyjski. [mountain.ru]


Nowość powstała na wierzchołku Nelion (o wysokości 5188 m n.p.m.). Prowadzi jego wschodnią ścianą i pn.- wsch. filarem tego szczytu. Trudności drogi zostały ocenione na VII A2, droga liczy sobie 650 m długości.

Przejście zajęło zespołowi cztery dni. W trakcie przejścia wspinacze musieli przezwyciężać niepogodę. W afrykańskiej ścianie główną niespodzianką stał się – uwaga - śnieg, mróz oraz duża wilgotność... W końcu okazało się, że w ciągu dnia było tylko 5-6 godzin, przez które można było się wspinać. Bowiem: rano trzeba było czekać, aż słońce stopi lód na ścianie i ta choć trochę podeschnie. Wtedy można było pokonać kilka długości liny, zaś popołudniu chmurzyło się, robiło się zimno, a potem zaczął padać śnieg. Około godziny osiemnastej kończył się śnieg – zaś topniejąca woda zmieniała się w lód i szron... [Tak - to jest doniesienie z Afryki...]


W afrykańskiej ścianie... [risk.ru]


Jeśli chodzi o linię nowej drogi, ścianę i wspinaczkę, ta część ściany pokazała, dlaczego była jak dotąd omijana przez długi okres eksploracji. Okazała się „ścianą stu uskoków, przewiech i okapów”. Z dwudziestu wyciągów drogi, dwanaście z nich prowadzi dziewiczym terenem, zaś na pozostałych łączy się ona ze starszą, łatwiejszą linią. Po udanym finałowym szturmie wspinacze zabiwakowali w puszce szczytowej, a następnego dnia zjechali ścianą.

Co do wybranej nazwy – Wostok [Wschód]: jak donoszą autorzy: „Po pierwsze – to piękne”. Dodatkowo – wspinaczka ta biegnie ścianą wschodnią i pn.- wsch. filarem, jest to także pierwsza rosyjska droga na tej ścianie – a pierwszym rosyjskim statkiem kosmicznym był ten o nazwie właśnie Wostok; wreszcie, po trzecie – „Działaliśmy w stylu kapsułowym – kak kosmonauty!!!” :-)


Munt Kenya od str. pd.- wsch., z  linią nowej drogi. [risk.ru]


Powstała nowa droga jest jedną z najtrudniejszych propozycji na tej ścianie. W rosyjskiej skali trudności dróg w górach [podobnej do klas. alpejskiej, zamkniętej od góry - na stopniu 6B] została zaklasyfikowana jako 6A.

 

Serdecznie gratulujemy tego przejścia zespołowi rosyjskiemu!

 

Przy okazji i na marginesie: wszystkim zainspirowanym dostatecznie, by się tam wybrać:-) - polecamy artykuł, w którym można odnaleźć wiele praktycznych informacji o rejonie. Możemy odnaleźć go TUTAJ.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com