facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-05-18
 

Na krawędzi życia i gór

Pasjonujący, bardzo ludzki dokument poruszający wiele ważnych kwestii takich jak odpowiedzialność w górach, organizacja akcji ratowniczych, ich odpłatność, prewencja czy rola lekarza.


Anne Sauvy, NA KRAWĘDZI ŻYCIA I GÓR  
        

We francuskiej Dolinie Chamonix mieści się największe centrum ratownictwa górskiego na świecie – PGHM – specjalny Oddział Żandarmerii Górskiej. Rocznie odbywa się tu około 1000 akcji ratunkowych. Zafascynowana pracą i odwagą ratowników-przewodników, lekarzy, pilotów i mechaników, przepełniona tą samą miłością do gór, Anne Sauvy spędziła z nimi lato 1997 roku, dzieląc ich codzienne trudy jednego ratowniczego sezonu. Okres ten, początkowo dość spokojny, obfitował w wielkie dramaty, które autorce udało się ogarnąć spojrzeniem nie pozbawionym silnych emocji, a jednocześnie pełnym szacunku i przyjaźni. W ten sposób powstał pasjonujący, bardzo ludzki dokument poruszający wiele ważnych kwestii takich jak odpowiedzialność w górach, organizacja akcji ratowniczych, ich odpłatność, prewencja czy rola lekarza.

 Przekład: Elżbieta Sieradzińska
 Seria: Literatura górska na świecie
 Ilość stron: 364
 Format: B5
 Oprawa: miękka+obwoluta
 ISBN: 83-60429-02-2
 Cena: 34,90 zł

Powiedzmy sobie od razu: ciemna strona ratownictwa nie jest celem tej książki! Wręcz przeciwnie! Interesuje mnie nie sam wypadek, ale ratunek i zderzenie dwóch fascynujących światów: świata gór i świata pomocy niesionej ludziom przez innych ludzi. Jednak nie można zapominać, że wypadki są nieodłączną częścią tego, co dzieje się w górach. Tylko że na tysiąc osób wyruszających każdego lata na górskie szlaki, turystyczne ścieżki czy wspinaczkowe drogi, przypada ledwie ułamek tych, którzy ulegają jakiemuś wypadkowi, zaś rozgłos, jaki nadają temu media, często służy jedynie ogromnej dezinformacji opinii publicznej i rozpowszechnianiu błędnych wyobrażeń. Warto je zdementować.  (fragm.)

ANNE SAUVY
Historyk książki na Sorbonie, alpinistka i pisarka, autorka m.in. trzech zbiorów opowiadań górskich i powieści : Kamienne Płomienie (Stapis), Igraszki losu i gór (PUG), Ciemność i Błękit (Stapis), Nadir (Glénat).

2006-05-18

(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com