facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-05-11
 

Multitool Signal / Leatherman

Muszę przyznać, że nie byłem fanem wszelkiej maści multitooli. Owszem, doceniam możliwości, jakie dają, ale podobnie jak w przypadku samochodów z napędem na wszystkie koła, większość z nas robi z nich praktyczny użytek niezwykle rzadko. A w przeciwieństwie do zgrabnego scyzoryka, który zawsze mam w kieszeni, multitool waży tyle co prom kosmiczny.

 

Z takim mało entuzjastycznym nastawieniem zabrałem Signala w górski teren, gdzie raczej rzadko przecinam kombinerkami druciane siatki lub odkręcam śruby za pomocą wkrętaka z wymiennym bitem. Moja mała wiara w jego przydatność z pewnością wytrzymałaby próbę czasu, gdyby nie… jakość sprzętu Leathermana.

 

 

Główne ostrze scyzoryka jest tak ostre, że można nim przeprowadzić operację na otwartym mózgu – tego akurat nie miałem okazji robić, ale domyślam się, że nie byłoby trudne, bo o mało nie obciąłem sobie palca, niefrasobliwie posługując się nożem. Niesamowicie ostra jest też piłka do drewna. Narzędzia tego typu, z którymi do tej pory miałem do czynienia, służyły raczej do wyczerpujących ćwiczeń fizycznych, a nie efektywnej pracy, natomiast Signalem jesteśmy w stanie pociąć grubsze gałęzie na małe ognisko. Kombinerki działają bardzo płynnie, ale najfajniejszym ich elementem jest przecinak do drutu z wymiennymi ostrzami. Można je odkręcić i naostrzyć, choćby diamentową ostrzałką będącą na wyposażeniu zestawu.

 

Wśród przydatnych narzędzi znajdziemy też krzesiwo – o ile rozpalenie nim ogniska wymaga wprawy i uporu, to okazuje się niezwykle przydatne do odpalania kuchenki gazowej. Jest też otwieracz do puszek, szydło z oczkiem, gwizdek sygnalizacyjny, klucz do małych rozmiarów nakrętek oraz wkrętak z dwustronnym bitem (krzyżowy i płaski). Bardzo praktyczny okazał się zaczep w formie karabinka, którym można też przybijać gwoździe. Piłka do drewna i obcinak były natomiast zaskakująco przydatne podczas czyszczenia skałki z różnej wielkości krzaczurów – jedna wpinka, jedna roślinka :).

 

Jednak tym, co najbardziej przekonało mnie do Signala, jest niesamowicie dopracowana konstrukcja – wszystkie elementy działają jak w szwajcarskim zegarku, blokowanie ostrzy jest perfekcyjne, nóż można otworzyć jedną ręką, a gwarancja na całość wynosi 25 lat!


Materiały: stal nierdzewna, stal 420HC, powłoka DLC • Waga: około 215 g • Cena: 549 zł

 

Testował / Piotr Gruszkowski

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-20
SPRZĘT
 

Pomysły na prezenty dla pasjonatów gór

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-17
SPRZĘT
 

Fascynujący świat skitouringu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com