facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Łukasz Dudek z pierwszym solowym przejściem ,,Pan Aroma” 8c!

W nocy z piątku na sobotę 8 sierpnia Łukasz Dudek stanął na wierzchołku Cima Ovest w Dolomitach. Po 17 godzinach w ścianie ukończył wspinaczkę linią Pan Aroma 8c. Tego dnia wszystkie wyciągi poprowadził w pierwszej próbie.

Łukasz Dudek w trakcie wspinaczki na drodze Pan Aroma 8c; fot. Piotrek Deska - Outdroor Photographer

 

,,Czuję się spełniony jako wspinacz. Jest to moje podsumowanie i ukoronowanie 20-letniego stażu wspinaczkowego.” - w takich słowach Łukasz skwitował swój wyczyn na facebookowym profilu. 

Legendarna Pan Aroma powstała w 2007 roku. To dzieło Alexa Hubera, któremu towarzyszyli wówczas Max Reichel oraz Franz Hinterbrandner. Droga składa się z dziewięciu wyciągów i oferuje w sumie 550 m wspinaczki po trudnościach od 6a+ do 8c. 


Pierwsze pięć wyciągów Pan Aroma dzieli z Bellavista 8b+. Po tym linia skręca w prawo i prowadzi przewieszeniem po cruxie. Nie ma się co dziwić, że droga otrzymała miano jednej z najtrudniejszych wielowyciągówek na świecie. 

 

Chociaż popularna, linia doczekała się jak dotychczas jedynie pięciu klasycznych przejść. Udało się to w 2010 roku Hansjörgowi Auerowi, Helmutowi Kotterowi oraz Ikerowi Pou, a cztery lata póżniej również Edu Marinowi. Nasz rodak dołączył więc do skromnego, acz zacnego grona.


Ostatni trudny wyciąg na Pan Aromie - 8c wspólne z Project Fear; fot. Piotrek Deska - Outdoor Photographer

 

Łukasz samotnie wspina się zaledwie od roku. Jego debiutem w tej formule był zeszłoroczny sukces na Tortour (8c, 280m). Wcześniej, wspinając się w zespole z Jackiem Matuszkiem pokonał takie drogi jak Brento Centro (8b, 1000 m), Bellavista (8b+, 500 m) oraz Project Fear 8c (550 m). Poza tym duet ma na koncie Trylogię Alpejską, czyli 3 najtrudniejsze skalne drogi Alp - Silbergeier (8b+,200 m), End of silence (8b+, 350 m) oraz Des Kaisers neue Kleider (8b+, 250 m). Łukasz może pochwalić się również imponującą cyfrą na małych formach: to właśnie jego autorstwa jest najtrudniejszy boulder w Polsce - Obsesja 8C

 

Gratulujemy i czekamy na kolejne tak rewelacyjne przejścia!

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-11-28
GÓRY
 

Conrad Anker - wspinacz doskonały

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com