facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-06-30
 

Latok III: Zachodnia ściana zdobyta

Rosyjska wyprawa w składzie Alexander Odintsov, Alexey Lonchinskiy, Ivan Dozhdev oraz Eugeniy Dmitrienko dnia 25 czerwca osiągnęła szczyt Latok III (6949 m n.p.m.) w pakistańskim Karakorum.

Rosjanie, na ten wybitny szczyt wspinali się dotąd nie zdobytą zachodnią ścianą. Dokładne szczegóły przejścia nie są jeszcze znane. Jak podaje strona www.mountain.ru, po aklimatyzacji na pobliskim Latok V, Rosjanie od razu skierowali swoje wysiłki na wspomnianą zachodnią ścianę, na której dwie poprzednie rosyjskie wyprawy wróciły niestety na tarczy. Wspinanie rozpoczęło się 10 czerwca i obejmowało założenie 8 obozów. Szczyt osiągnięto 25 czerwca, a dwa dni później wszyscy bezpiecznie wrócili do obozu bazowego.
Alexander Odintsov (foto. Anna Piunova)


Odintsov, kierownik wyprawy 2004 Russian Jannu Expedition, podjął swoją pierwszą próbę zdobycia szczytu w 2000 r. Niemniej jednak wyprawa ta została przerwana po tym, jak trzech innych jej członków: Ruchkin, Koshelenko i Efimov ucierpieli w lawinie, po której Efimov został ewakuowany helikopterem. Rok później Odintsov powrócił pod ścianę z większą ekipą, w skład której wchodzili Klenov, Ruchkin, Devy, Khadzhinov oraz Barikhin. Tym razem wyprawę przerwał tragiczny wypadek, w którym Igor Barikhin ginie pod osuwiskiem kamieni.Przebieg drogi poprowadzonej przez rosyjskich alpinistów: Alexander Odintsov, Alexey Lonchinskiy, Ivan Dozhdev oraz Eugeniy Dmitrienko na zachodniej ścianie Latok III (6949 m n.p.m.) (foto. www.mountain.ru)


Latok III został po raz pierwszy zdobyty przez Japończyków w 1979 r., w wyprawie, której przewodził Yoji Teranishi. Ekipa weszła na szczyt południowo-zachodnią granią poprzez Latok I, II, III i IV, które leżą około 2,5 godziny od słynnej grupy Ogre. W chwili obecnej u podnóża Latok I działa mocna włoska wyprawa (Ermanno Salvaterra, Andrea Sarchi, Cege Ravaschietto, Marco Majori i Bruno Mottini), która ma już na celowniku „niepokonaną” północną grań. Od czasu znamiennej próby z 1978 r., której podjęły się takie tuzy alpinizmu jak: Jim Donini, Michael Kennedy, Jeff Lowe i George Lowe droga broni się wytrwale, podobnie jak sam szczyt, na którym od 33 lat nie stanęła ludzka stopa.

Pozostaje mieć nadzieję, że Włochom także dopisze szczęście. Forza!Adam Latusek

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com