facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-09-01
 

Laila Peak 2011

28 sierpnia wyruszyła dwuosobowa wyprawa członków KW Warszawa (Maciej Bryński, Wojciech Grochowski) na Laila Peak (6096 lub 6200 m n.p.m.) w rejonie lodowca Ghondokhoro w Karakorum.

Laila Peak jest prawdziwą ozdobą Ghondokhoro i częstym obiektem fotografii trekkersów ze względu na niesamowity kształt lodowo-skalnej iglicy. Z tej samej przyczyny przyciąga uwagę wspinaczy. Szczyt zdobył w 1987 roku zespół brytyjski w składzie Simon Yates, Tom Curtis, Andy Cave, Sean Smith.

Polacy próbowali wejść na Lailę dotychczas tylko raz (2007 r., wyprawa gorzowskiego Speleoklubu „Gawra” – w tym miejscu podziękowania dla Jarka Woćki za szczegółowe informacje o górze), jednak trudne warunki śnieżne-lodowe zadecydowały o tym, że ekipie zabrakło ok. 200 m do szczytu.


Laila miała także próbę narciarską – w 2005 roku z wysokości ok. 150 m poniżej wierzchołka – wyżej napotkali „stromy lód” – zjechali na nartach Frederik Ericsson (zginął w zeszłym roku na K2) i Jörgen Aamot.

Przykłady obu tych prób świadczą o tym, że kluczowe dla wejścia na szczyt jest właśnie ostatnie 200 m. Wspinaczka na Laila Peak wymaga pokonania 1500–1700 m przewyższenia w terenie śnieżno-lodowym o średnim nachyleniu 55 stopni, często z iluzoryczną asekuracją.

Plan działania zakłada wejście na przełęcz w grani zachodniej prawym skrajem lodowca (ten sam wariant obrali Gorzowianie w 2007 r.) i założenie tam obozu. Stamtąd zespół zamierza wykonać trawers diagonalny północno-zachodniej ściany.

Postępy wyprawy będzie można śledzić za pośrednictwem patronów medialnych oraz profilu na Facebooku.

Wojciech Grochowski, Maciej Bryński
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com