facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-07-11
 

Kościelec / Sprężyna VI+

Sprężyna autorstwa Macieja Gryczyńskiego na zachodniej ścianie Kościelca należy do klasyków Doliny Gąsienicowej, jak i polskich Tatr. Droga obowiązkowa dla każdego, kto wspina się w tych trudnościach. Często jest pierwszą drogą w tych trudnościach robioną jeszcze na kursie.

Opis drogi

Pierwsze stanowisko z dwóch haków znajduje się przy wejściu do rysy wycenionej na V+. Nią idziemy skośnie do góry, wprost do widocznego stanowiska (znajduje się w lini spadku okapu na Sprężynie).

Z drugiego stanowiska idziemy do góry, tak aby w okap na Sprężynie wbić się z lewej strony. Wyciąg ten posiada dużo haków, a już zwłaszcza sam trawers nad okapem. Sam trawers jest ciekawy i wyceniony na VI, aczkolwiek podobno kilka lat temu jakiś chwyt się tam urwał, przez co trawers się utrudnił. Po wyjściu z okapu wchodzimy na wygodną półkę gdzie możemy założyć stanowisko (uwaga na spadającą linę!).

Ostatni wyciąg to już właściwie formalność. Piękne, dobrze asekurowalne zacięcie IV+ wyprowadza nas na szeroki trawiasty zakos, gdzie znajdziemy stanowisko z ringa.

Zjeżdżamy do stanowiska pod okapem (bardzo ciekawy zjazd w lufie - polecam). Następnie w dół diagonalnym zjazdem do miejsca, skąd startowaliśmy. Warto aby pierwszy zjeżdżający pozostawił linę wpiętą w ekspresy, a później ubezpieczał drugiego podczas zjazdu...

WIęcej o tej drodze na stronie: http://drytooling.com.pl/baza/topo/tatry/2151-sprezyna-koscielec

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-09-07
HYDEPARK
 

Krzysztof Koziołek – „Biały pył. Piekło na K2”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-14
HYDEPARK
 

Via ferraty - spotkanie z Sebastianem Fijakiem

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-08
HYDEPARK
 

6. Zakopiański Festiwal Literacki – 9-11 lipca 2021

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com