facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-07-11
 

Kościelec / Sprężyna VI+

Sprężyna autorstwa Macieja Gryczyńskiego na zachodniej ścianie Kościelca należy do klasyków Doliny Gąsienicowej, jak i polskich Tatr. Droga obowiązkowa dla każdego, kto wspina się w tych trudnościach. Często jest pierwszą drogą w tych trudnościach robioną jeszcze na kursie.

Opis drogi

Pierwsze stanowisko z dwóch haków znajduje się przy wejściu do rysy wycenionej na V+. Nią idziemy skośnie do góry, wprost do widocznego stanowiska (znajduje się w lini spadku okapu na Sprężynie).

Z drugiego stanowiska idziemy do góry, tak aby w okap na Sprężynie wbić się z lewej strony. Wyciąg ten posiada dużo haków, a już zwłaszcza sam trawers nad okapem. Sam trawers jest ciekawy i wyceniony na VI, aczkolwiek podobno kilka lat temu jakiś chwyt się tam urwał, przez co trawers się utrudnił. Po wyjściu z okapu wchodzimy na wygodną półkę gdzie możemy założyć stanowisko (uwaga na spadającą linę!).

Ostatni wyciąg to już właściwie formalność. Piękne, dobrze asekurowalne zacięcie IV+ wyprowadza nas na szeroki trawiasty zakos, gdzie znajdziemy stanowisko z ringa.

Zjeżdżamy do stanowiska pod okapem (bardzo ciekawy zjazd w lufie - polecam). Następnie w dół diagonalnym zjazdem do miejsca, skąd startowaliśmy. Warto aby pierwszy zjeżdżający pozostawił linę wpiętą w ekspresy, a później ubezpieczał drugiego podczas zjazdu...

WIęcej o tej drodze na stronie: http://drytooling.com.pl/baza/topo/tatry/2151-sprezyna-koscielec

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com