facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-04-26
 

Korona Himalajów we Władysławowie - zbiórka

Fundacja Aleja Gwiazd Sportu oraz środowisko wspinaczkowe Trójmiasta zwracają się do Was z ogromną prośbą o finansowe wsparcie przygotowania i zamocowania tablic na „Koronie Himalajów” - rzeźbie przestrzennej, upamiętniającej osiągnięcia Polaków w Himalajach, która zajmuje poczesne miejsce w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.


Rzeźbę tworzy 14 płyt skalnych symbolizujących 14 ośmiotysięczników. Na trzech płytach umieszczone już zostały tablice opisujące wybitne dokonania Polaków na poszczególnych szczytach. W tym roku chcielibyśmy uzupełnić brakujące tablice na jedenastu „szczytach” – co jest sprawą coraz bardziej palącą.  „Korona Himalajów” budzi ogromne zainteresowanie osób odwiedzających w ciągu roku Władysławowo i Aleję Gwiazd Sportu – jest to blisko milion ludzi z różnych stron Polski ale także Europy. Podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby, w 2014 r., Reinhold Messner – powiedział:  „Nie znam na świecie miejsca, gdzie tak pięknie i godnie zostali uhonorowani himalaiści”.

   


Tablice, które mają zawisnąć na każdym z symbolicznych szczytów opisują największe sportowe wyczyny polskich himalaistów – m.in. pierwsze polskie wejścia, poprowadzenie nowych dróg, zdobycie szczytów zimą, samotne wspinaczki, zjazdy na nartach ze szczytów. Rzeźba, opatrzona zwięzłą informacją – kogo i dlaczego upamiętnia – spełnia także ogromną rolę edukacyjną i wychowawczą wśród wielopokoleniowych rzesz bywalców Alei Gwiazd.

Liczymy na solidarność Ludzi Gór, to działanie służy zachowaniu pamięci o heroizmie naszych Kolegów na najwyższych szczytach. Spodziewane koszty zamocowania ponad pięćdziesięciu tablic z tzw. bezpiecznego szkła to kwota dwadzieścia tysięcy złotych.Prosimy o dokonywanie wpłat na konto Fundacji Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie  w Banku Millennium: 78 1160 2202 0000 0000 5363 4192 z dopiskiem „Korona Himalajów”

 

Prezes Fundacji Aleja Gwiazd Sport  - Jerzy Szczepankowski 

Klub Wysokogórski „Trójmiasto”  - Michał Kochańczyk 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com