facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2020-10-19
 

Kołowy Szczyt – nowe drogi

Jesień w słowackiej części Tatr Wysokich daje także obfity plon w postaci wytyczania nowych dróg wspinaczkowych. Tym razem pionierskie realizacje – krótkie, aczkolwiek treściwe - pojawiły się w Dolinie Kieżmarskiej, na jednej z turni w masywie Kołowego Szczytu. Obie wspinaczki padły łupem zespołu Ondrej Bizup- Ľubomír Kolársky. Na obu została osadzona stała asekuracja. Są to wspinaczki prowadzące świetnymi płytami w południowo- wschodniej ścianie Zadniej Kołowej Baszty [słow. Kolový štítĽavá veža]. 

Na dolnym filarku drogi 'Morálový tanec'; fot. james.sk

 

Najpierw – 15 września wspinacze wytyczyli trzywyciągową drogę Merci La Vie o trudnościach VII+/VIII-. Pierwsza długość liny wiedzie środkiem płyty i rysą przez boulder na trawiastą rampę (pozostały 2 nity, 1 hak). Druga zaczyna się boulderowym miejscem w płycie, jak szczegółowo donoszą wspinacze – „po krawądkach i odciągach (miejsce techniczne i siłowe), przez kolejny boulder na płytę, gdzie znajduje się stanowisko (4 nity). Trzeci z kolei, ostatni wyciąg drogi prowadzi lewą częścią płyty na wierzchołek” (5 nitów, 1 hak). Wspinaczka zyskała asekurację w postaci osadzonych nitów i haków [zob. topo; odległości między punktami gdzieniegdzie bywają większe niż 4-5 m].

 

Następnie – pięć dni później – zespół poprowadził drogę Morálový tanec, wspinaczkę o takich samych trudnościach. Druga realizacja rozpoczyna się zaraz na lewo od poprzedniej, jednak po pokonaniu początkowego kantu, na rampie przecina poprzednią realizację i górną płytę przecina środkiem płyty - już na prawo od pierwszej z dróg. I ona ubezpieczona została nitami i hakami, a na trzeciej długości liny pozostały także pętle (1 wyc. – 3 nity; 2 wyc. – 4 nity, 1 hak; 3 wyc. – 8 nitów).

Obiema drogami można zjechać pod ścianę (2x60 m). 


Zadnia Kołowa Baszta z przebiegiem nowych dróg; fot. james.sk


Podsumowując:

 

1) Zadnia Kołowa Baszta – Merci la Vie VII+/VIII-, 90 m (3 wyc.)

Ondrej Bizup- Ľubomír Kolársky, 15 IX 2010 [styl RP]

 

2) Zadnia Kołowa Baszta – Morálový tanec VII+/VIII- 105 m (3 wyc.)


Ondrej Bizup- Ľubomír Kolársky, 15 IX 2010 [styl RP]

 

Gratulujemy serdecznie autorom i zachęcamy do powtórzeń!

Piotr Michalski

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com