facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Kolejne "żywce" na Jurze

Sezon 2018 minął mi na „brykaniu po skałkach”, głównie bez asekuracji. Mimo że celem sezonu było pierwsze przejście na żywca wschodniej ściany Mnicha w Tatrach, od podstawy do wierzchołka (więcej), podczas przygotowań do tego przejścia udało mi się wytyczyć sporo nowych dróg, głównie w Skałkach Podkrakowskich.

Wycie Malca VI - trzeci kruks; fot. Andrzej Mirek

 

Na pierwszej liście znajdują się nowe drogi, pokonane w stylu Solo OS i Solo, wytyczone w roku 2018, o trudnościach co najmniej IV-:

 

* Lewym wariantem wyjścia biegnie łatwiejsza droga Szepty i Krzyki III+, wytyczona w stylu Solo OS tego samego dnia.


** Kominem na prawo biegnie droga Art-aktywista Lonia Jebnięty III, wytyczona w stylu Solo OS 2.11.2017 roku.


*** Prawym skrajem połogiej płyty na lewo od zacięcia (wspólna końcówka) biegnie łatwiejsza droga Wujek Chłodek, Stój Halina, Plastusiowa Spierdolina III+, wytyczona w stylu Solo OS tego samego dnia.


**** Na skale Skarbiec w dniach 4 i 9.10.18 wytyczyłem w stylu Solo OS jeszcze 7 dróg łatwiejszych niż IV-, część z nich mogła być przechodzona wcześniej.


***** Na skale Górny Kuferek w dniu 9.10.18 wytyczyłem w stylu Solo OS jeszcze 3 drogi łatwiejsze niż IV-, część z nich mogła być przechodzona wcześniej.

 

Powyższe zestawienie pomija 7 nowych dróg, które wytyczyłem z liną (w tym samotnie z autoasekuracją).

 

Na drugiej liście znajdują się powtórzenia bez asekuracji cudzych dróg, o trudnościach VI lub wyższych, których dokonałem w roku 2018:

* Pomiędzy Zejściową z Plaskolca, a Kolcem Świata biegnie nowa droga Prawda w Oczy Kole III+, wytyczona w stylu Solo OS tego samego dnia, tj. 6.05.2018 roku.


** Można się spierać, czy jest to droga wspinaczkowa, czy „tylko” highball. Wprawdzie kluczowa sekwencja to przechwyty numer 11, 12 i 13 (na 18 przechwytów całości), jednak lot z tego miejsca (w wyniku ukruszenia się jednego z chwytów), kosztował mnie w 2015 roku, po wyrwaniu wszystkich kostek i glebowaniu, złamanie kręgu piersiowego, przebicie płuca i w efekcie spowodował wielomiesięczną przerwę we wspinaniu. Ocenę obniżyłem z autorskiej VI.1+, z powodu odkrycia w najtrudniejszym fragmencie mniej narzucającej się sekwencji, omijającej pociągnięcie z dziury na jeden palec. Sekwencja ta stała się możliwa do przejścia dzięki wyczyszczeniu z porostów tarciowych stopni.

 

Salut Kali VI.1+ - pod trzecim kruksem; fot. Andrzej Mirek

 

Podsumowując: łączna liczba dróg, jaką zrobiłem do dnia dzisiejszego bez asekuracji to 1 618 (wliczając w tę sumę poszczególne wyciągi na drogach wielowyciągowych), w przedziale trudności od IV- do VI.2. Zdecydowaną większość z tych dróg (ponad 80%) pokonałem w stylu Solo OS.

 

Informacje dotyczące materiału ilustracyjnego: zdjęcia z drogi Wycie Malca VI nie są pozowane, zostały wykonane w trakcie przejścia tej drogi bez asekuracji. Natomiast zdjęcia z drogi Salut Kali VI.1+ są pozowane. Podczas sesji zdjęciowej, która miała miejsce ponad trzy miesiące po przejściu bez asekuracji (droga nie została pokonana w całości).

 

Jak donosi bieDruń

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com