facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-11-14
 

Kolejne przejście Ragni Route na zachodniej ścianie Cerro Torre

W poniedziałek 7 listopada Szwajcar Michael Lerjen z Zermatt i Włoch Korra Pesce z Chamonix powtórzyli rzadko przechodzoną Ragni Route. Jest to prawdopodobnie 13. przejście tej wymagającej 1200-metrowej drogi o wycenie VI A2, WI 6, 95 stopni.

Wspinacze w niedzielę wyszli z obozu w Niponinos, aby odpocząć pod podstawą zachodniej ściany Cerro Torre. Wyruszyli o 2.00 w nocy, a na szczycie zameldowali się o godzinie 15.00. Patagońska aura okazała się łaskawa i „zepsuła” się dopiero podczas zjazdów. Lerjen i Pesce dotarli do podnóża Cerro Torre o godzinie 21.00.Patagońskie klimaty. Fot. arch. Michael Lerjen

We wtorek po mroźnym biwaku postanowili uczcić sukces wybierając się do El Chalten na pizzę i piwo. Łącznie: 42 kilometry na piechotę, w tym trzeba przekroczyć lodowiec Hielo Continental. Gratulujemy spręża!

Ragni Route (1200 m, VI A2, WI 6, 95 stopni) została wytyczona 15 stycznia 1974 roku przez włoski zespół: Daniele Chiappa, Mario Conti, Casimiro Ferrari i Pino Negri. Droga oferuje niesamowite wspinanie w formacjach lodowo / śnieżnych (np. typowo patagońskie grzyby śnieżne na szczycie).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną monografią rejonu Patagonii w GÓRACH, nr 4 (179) kwiecień 2009. Poniżej fragment o wytyczaniu Ragni Route:

"Następny tydzień mija na przeczekiwaniu tygodniowego sztormu, po czym najbardziej wytrzymała czwórka (Ferrari, Mario Conti, Giuseppe Negri i Daniele Chappa) rusza w górę, w ataku ostatniej szansy. Walka z lodowymi kominami i kuluarami, przewieszonym śniegiem trwa cały dzień. Pod samym wierzchołkiem alpiniści muszą trawersować trzy wyciągi na stronę południową, ponieważ nad zachodnią ścianą wyrasta trzydziestometrowy przewieszony grzyb. Jednak mimo wszystko, w całkowitej mgle 15 stycznia 1974 roku o godzinie 17.45 zespół w komplecie staje na szczycie. Pierwsze niekwestionowane wejście na Cerro Torre właśnie stało się faktem!"


Michael Lerjen na szczycie Cerro Torre. Fot. arch. Michael Lerjen

Dla Korra Pesce, Cerro Torre jest pierwszym patagońskim szczytem, ale już Lerjena można określić prawdziwym weteranem. Jest szóstą osobą, która ma na koncie wejścia na wszystkie cztery szczyty w grupie Torre: Aguja Standhardt, Punta Herron, Torre Egger i Cerro Torre. Dodatkowo nie korzystał ze spitów Maestriego - zarówno podczas wejścia, jak i zejścia.Widok na masyw Cerro Torre. Po prawej biegnie Ragni Route (nr 1 na topo). Fot. Simone Moro/pataclimb.com
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-12-02
GÓRY
 

Turystyka zimowa dla zaawansowanych

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-28
GÓRY
 

Conrad Anker - wspinacz doskonały

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com