facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-05-11
 

Kinga Baranowska w bazie pod Makalu

Wyprawa Kingi Baranowskiej na Makalu nabiera tempa. Kinga po aklimatyzacji w Dolinie Khumbu dotarła do bazy pod szczytem. Szybka akcja górska pozwoliła polskiej himalaistce założyć obóz drugi.
Po powrocie została unieruchomiona w bazie przez fatalną pogodę: silny wiatr i intensywne opady śniegu.
 
Wypwiedź Kingi:

Wróciliśmy z obozu drugiego, aby się dwa dni zregenerować i wyjść ponownie do góry. Plany musieliśmy zweryfikować, bo pogoda daje się nam we znaki. Wieje naprawdę bardzo silny wiatr, który pokrzyżował plany nie tylko nam, ale też innym ekipom. Nie spodziewałam się tego absolutnie, choć słyszałam, że Makalu jest wietrzne. Nałożyły się jeszcze dodatkowe rzeczy, a mianowicie bardzo, bardzo zimna wiosna. To jest czymś niespotykanym. Dziwią się nawet ludzie, którzy byli tu już wiele razy. Napadało niesamowicie dużo śniegu. Przy posiłkach w mesie siedzimy opatuleni po same uszy. Czekam na choćby jeden dzień dobrej pogody.
Regeneracja w bazie przy złej pogodzie sprzyja pokusom. Kinga zabrała ze sobą trochę pyszności z kraju: Ja dziś zajadałam się polskimi smakołykami. Mam ser z Polski, suchą krakowską, salami, suszone liofilizowane owoce: truskawkę i malinę, a także chałwę, kisiel, budyń i galaretki. Nikt z obcokrajowców nie zna tych rzeczy, muszę uważać, aby mi wszystkiego nie zjedli...

Regularne relacje (również phonecasty) Kinga zamieszcza na swojej stronie:

www.kingabaranowska.com oraz na oficjalnym profilu na Facebooku: www.facebook.com/KingaBaranowskaClimber
 
 
Fot: Fabrizio Zangrilli
 
Makalu (8463 m n.p.m.) to piąty co do wysokości szczyt świata, położony w Himalajach Wysokich. Wznosi się w odległym, trudno dostępnym rejonie Nepalu, na granicy Chin i Nepalu, 20 km od Everestu. Makalu zaliczane jest do tzw. wysokich ośmiotysięczników i jest silnie zlodowacone - granica wiecznego śniegu znajduje się na ok. 5700 m

 

Kinga Baranowska

Należy do czołowych himalaistek świata, zdobywczyni siedmiu ośmiotysięczników.
Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka – Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także członkini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Jest Ambasadorem akcji „Bezpieczniej w górach z Plusem”, promując numer ratunkowy: 601 100 300. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia środowiskowe m.in. nagrodę Ministra Sportu za wspinaczkę na trzeci szczyt świata. Należy do Alpinus Expedition Team, jest Ambasadorem Olimpiad Specjalnych Polska, a także jest twarzą Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jurka Kukuczki. Z wykształcenia geograf i ekonomistka, na codzień prowadzi prezentacje oraz spotkania motywacyjne dla firm. Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany związane z Koroną Himalajów, której do tej pory nie osiągnęła żadna Polka.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com