facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Kaukaz – nowy Mit; ukraińska nowa droga

Pod koniec lata ukraińskiemu zespołowi w składzie: Aleksiej Litowczenko – Jarosław Rewa – Władimir Roszko udało się wytyczyć nową drogę na kaukaskim szczycie Abudalauris Czauchi (3845 m n.m.p.) w masywie Czauchi.

Zespół na szczycie; fot 4sport.ua

 

Szczyt ten znajduje się w gruzińskiej części Kaukazu. Nowa droga pokonuje największą ścianę tego wierzchołka, w wysokości około kilometra. Mimo stosunkowo niewielkiej wysokości (jak na szczyty w Kaukazie), północna ściana tego szczytu, którą przebiega nowa droga mierzy sobie aż 1000 m wysokości i jest najwyższą w całym masywie.

 

Ściana z linią nowej drogi; fot. 4sport.ua

 

Wspinaczka zajęła zespołowi trzy dni - rzecz miała miejsce w dniach 20-22 września 2019r.. Droga pokonuje środkową część okapu w dolnej partiach ściany, który już spod ściany było widać że będzie trudny do przejścia - rzeczywiście okazał się jednym z najtrudniejszych miejsc na tej drodze. Trudności zostały wycenione na VI+A3. Linia drogi okazała się całkiem logiczna i prosta. Jak donoszą autorzy, ściana ma charakter i miejscami monolityczny, i taki, hmm... o charakterze „jak to się jeszcze trzyma?!”… Było więc i przyjemnie i... strasznie.

 

Powstał więc w Kaukazie nowy Mit [ukr.: Миф]. Trudny i długi. Serdecznie gratulujemy autorom! Zachęcamy również do zmierzenia się z tym Mitem! ;-)

 

Piotr Michalski

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com