facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

John Porter – w GÓRACH 257

Jedna z wielkich postaci wspinania lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych – okresu krystalizowania się „nowożytnego” stylu i realizowania ambitnych, wręcz wizjonerskich projektów w górach najwyższych. Z historią gościa tegorocznego Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju zetknęliśmy się choćby przy okazji wydania w Polsce książki Przeżyć dzień jak tygrys lub czytając wywiady publikowane w naszych mediach górskich. Jednak wciąż szerzej nieznane karty z niezwykle bogatego życiorysu górskiego Johna znajdziecie w wywiadzie, jaki przeprowadził Roman Gołędowski.

fot: Piotr Drożdż

 

Uczestniczyłeś w kilku polsko-brytyjskich wyjazdach w góry wysokie. Jak doszło do nawiązania kontaktów między wspinaczami z naszych krajów?

Dochodziło do wielu spotkań z polskimi wspinaczami w Alpach, a zapewne najważniejszym z nich było dołączenie się Długosza do Boningtona, Clogha i Whillansa, którzy w 1961 roku dokonali pierwszego przejścia centralnego Filara Frêney na Mont Blanc. Natomiast wymiany, które odbywały się w moich czasach, były w dużej mierze wynikiem starań Dennisa Greya. W 1966 roku w polskich Tatrach gościł John Hunt, który opowiedział o tym pobycie Dennisowi. Następnie Dennis, korzystając z pomocy Johna, skontaktował się z Klubem Wysokogórskim w Warszawie i z Tadeuszem Jankowskim. W 1967 roku przybył w Tatry wraz z grupą brytyjskich wspinaczy. Co prawda pogoda niezbyt sprzyjała, ale mimo to spędzili tam wspaniałe chwile, a przy okazji udało im się wejść na większość szczytów wokół Morskiego Oka.

Dennis nigdy nie zapomniał tego wyjazdu, a gdy został Sekretarzem Generalnym British Mountaineering Council, skontaktował się z PZA i zorganizował przyjazd Polaków, na zasadzie wymiany. Dzięki temu latem 1975 roku pięciu polskich wspinaczy pojechało do Walii. Jednym z nich był Andrzej Zawada. Tak się złożyło, że wchodziłem w skład zespołu, który gościł Polaków, a następnie wziąłem udział w zimowym wyjedzie do Polski w 1976 roku, o czym piszę w książce. To właśnie wtedy zaczęliśmy z Andrzejem Zawadą snuć plany na temat możliwości zorganizowania wspólnej wyprawy do Afganistanu.

 

fot: Piotr Drożdż

  

Czy kontakty z polskimi wspinaczami miały jakiś wpływ na brytyjskie środowisko wspinaczkowe?

To nie ulega wątpliwości. Brytyjczycy byli pod wrażeniem polskich osiągnięć i oczywiście tak wybitnych postaci, jak Wanda Rutkiewicz, Anna Czerwińska, Jurek Kukuczka, Krzysztof Wielicki i Wojtek Kurtyka.

 

Pozostałą cześć ciekawie rozwijającego się wątku o polskich wspinaczach, jak i całego wywiadu z Johnem Porterem znajdziecie w GÓRACH 257.

 

 

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2018-02-13
Tylko w GÓRACH
 

Moc na talerzu, odc.2 - Przed treningiem: Budyń jaglany

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-02-06
Tylko w GÓRACH
 

GÓRY (259): wspinaczkowe podsumowanie 2017 roku

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-02-06
Tylko w GÓRACH
 

Domowy izotonik - Moc na talerzu, odcinek pierwszy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-02-05
Tylko w GÓRACH
 

W czym na K2? Janusz Gołąb o wyposażeniu członka wyprawy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-01-31
Tylko w GÓRACH
 

Boliwia – kraina górami słynąca

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com