facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-03-24
 

Joe Simpson - Dotknięcie pustki

Kilka lat temu znajoma podrzuciła mi płytkę z filmem. Pomyślałem sobie - film pewnie jak każdy inny. Bbardzo się pomyliłem...
Na opakowaniu ledwie dostrzegalny napis Czekając na Joe

Włączyłem film i następne kilkadziesiąt minut spędziłem z otwartą szczęką. Przygoda, wspinaczka, sukces, dramaturgia, i szczęście, tyle i aż tyle. Film Kevina Macdonalda nakręcony na podstawie Dotknięcia pustki robi duże wrażenie.

I właśnie, jak to bywa często w moim przypadku, najpierw oglądam film, aby później zagłębić się w jego podstawie, czyli książce.

Ale dopieroksiążka Dotknięcie pustki pobudza dogłębnie ludzką wyobraźnię. Czytając ją bardziej można wyczuć napięcie krytycznych sytuacji. Mimo że film uzupełniony jest muzycznym podkładem i pięknymi ujęciami, to książka bardziej do mnie dotarła. Jednym z plusów tego, że najpierw widziałem film, to znajomość twarzy głównych bohaterów. Czytając pewne fragmenty książki ma się przed oczami emocje i twarze opisujących swoje przeżycia.
Na końcu książki umieszczone są także zdjęcia z wyprawy bohaterów i zdjęcia-kadry filmu Czekając na Joe.

Dotknięciu pustki jak najbardziej zasłużenie przyznana została brytyjska nagroda NRC, za najlepszy utwór literatury non-fiction i nagroda im. Boardmana-Taskera za najlepszy utwór literatury górskiej.

Miłej lektury!    

    
Krzysiek Solecki
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com