facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-10-12
 

Herve i Marco Barmasse na Monte Rosa

Nowa 800-metrowa droga na południowo-wschodniej ścianie najwyższego szczytu Szwajcarii.
30 września Herve Barmasse i jego ojciec Marco poprowadzili nową drogę na południowo-wschodniej ścianie Monte Rosa. Swoje podejście rozpoczęli od “bivacco Giordano”, skąd o poranku dostali się na “pianoro Hellermann” (3800 m n.p.m.). Tego samego dnia wieczorem stanęli na mierzącym 4500 m n.p.m. szczycie. 

Jak przyznają Herve i Marco, wspinaczka w klasycznym alpejskim stylu była bardzo wymagająca zarówno fizycznie jak i psychicznie. Przede wszystkim ze względu na luźną skałę i długie odcinki pomiędzy punktami asekuracyjnymi, ale także ze względu na dużą wysokość.

fot. Damiano Levati
Zdobycie najwyższego szczytu Szwajcarii było trzecim i ostatnim etapem projektu The North Face Exploring The Alps realizowanego w tym sezonie przez Herve Barmasse’a. W jego ramach Włoch wytyczył trzy nowe drogi na trzech alpejskich szczytach-ikonach: Matterhorn, Mont Blanc i Monte Rossa.

Barmasse jest bardzo zadowolony z sukcesu, którym udało się udowodnić, że w Alpach wciąż czekają wyzwania i prawdziwa przygoda - „Prowadzenie nowych dróg  wspinaczkowych nadal, podobnie jak kiedyś, wymaga gotowości do podjęcia pewnego ryzyka, zdolności do radzenia sobie z wątpliwościami i umiejętności wspinaczki w każdym terenie. Akceptując te warunki można doświadczyć niezwykłych emocji. Utwierdziłem się w przekonaniu, że nie jest ważne to jak wysoką czy trudną technicznie górę wybierzemy, ale to jakie czekają nas po drodze wyzwania i emocje jakie budzi ich pokonywanie. Są to te same uczucia, które inspirują nas do kolejnych wypraw.”

Więcej informacji na temat Herve i projekty The North Face Exploring The Alps znaleźć można na stronie www.thenorthfacejournal.com.
 

 fot. Damiano Levati
 fot. Damiano Levati
 fot. Damiano Levati
 fot. Damiano Levati
 
Goryonline
 
Weronika Biernacka
 
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com