facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-08-29
 

Hansjörg Auer i bracia Pou w Perfection Valley

Wyprawa pod kierownictwem Hansjörga Auera otwiera cztery nowe drogi wspinaczkowe na Ziemi Baffina.
Inspiracją do zorganizowania wyprawy do Perfection Valley (odnoga fiordu Inugsuin) było zdjęcie, na które natrafił Hansjörg Auer w czasie swojej podróży na Ziemię Baffina. W tym roku Austriak powrócił w ten dziki zakątek globu by wraz z braćmi Ikerem i Eneko Pou oraz swoim przyjacielem Benem Lepesantem eksplorować skalne ściany otaczające dolinę odwiedzaną dotychczas jedynie przez naukowców i niedźwiedzie polarne.
 


Ziemia Baffina. Fot. Ricky Felderer
 
„Wschodnie wybrzeże Ziemi Baffina nie należy do najpopularniejszych miejsc wśród wspinaczy. Przede wszystkim dlatego, że wiele ścian nie oferuje dobrych chwytów lub systemów pęknięć umożliwiających wspinaczkę klasyczną. Dodatkowo sama skała bywa naprawdę wilgotna - większość z tych szczytów i skalnych iglic pokryta jest czapami lodowcowymi, a woda powstająca w skutek ich topnienia szuka najprostszej drogi w dół. Poza tym dochodzą trudności związane z koniecznością rozbicia obozu, w sezonie letnim nie ma tu nic poza Oceanem. Czas, w którym panują odpowiednie warunki też jest ograniczony, najlepiej pojawić się tu w czerwcu lub lipcu. ” - tłumaczy Hansjörg Auer.
 


Iker Pou na The Door. Fot. Ricky Felderer
 
W sumie wspinacze spędzili dwa miesiące w jednym z najbardziej niegościnnych miejsc na Ziemi. W tym czasie udało im się poprowadzić 4 wielo-wyciągowe drogi o skali trudności sięgającej 8b.
 
Belly Tower i The door
 
Z powodu złych warunków członkowie wyprawy musieli czekać 22 dni nim mogli spróbować swoich sił na pierwszej formacji skalnej nazwanej Belly Tower. 
 


Hansjörg Auer na The Door. Fot. Ricky Felderer

 
„To była nasza największa szansa na dobre wspinanie. Na drogę składały się dobrze wyglądające i długie odcinki.” - relacjonuje Eneko Pou.
„The door” otworzone tego dnia przez ekipę to w sumie 16 wyciągów, z czego dwa najtrudniejsze wycenione zostały na 8b.
 


Droga The Door. Fot. Ricky Felderer
 
Hotel Gina, Hotel Monica i Levi is coming
 
Po pięciu kolejnych dniach celem stał się szczyt White Hall górujący nad obozem. Auer, Lepesant i operator kamery Matteo Moccelin dotarli na szczyt w 6,5 h. Poprowadzona przez nich 320 - metrowa droga Hotel Gina wyceniona została na 6b. Z kolei bracia Pou i drugi kamerzysta Ricky Felderer w tym samym czasie otworzyli tej samej długości drogę Hotel Monica, wycenioną na 6b+. Cała ekipa spotkała się na szczycie góry.
 


Hotel Gina i Hotel Monica. Fot. Ricky Felderer
 
50 dni od rozpoczęcia wyprawy Hansjorg, Iker i Eneko postanowili otworzyć jeszcze jedną drogę, tym razem na szczycie Mount Cook. Po pokonaniu 1100 - metrowego zbocza i lodowca dotarli do podstawy ściany. Po 3 godzinach i 50 minutach wspinaczki stanęli na szczycie drogi, którą uznali za jedną z najpiękniejszych jakie kiedykolwiek poprowadzili. Jak relacjonują wszystkie wyciągi okazały się być bardzo dobre, a przebieg linii bardzo przejrzysty. Nazwa Levi is coming (6b+/420 m) powstała na cześć przewodnika, który miał pomóc wydostać się z Perfection Valley.
 


Levi is Coming. Fot. Ricky Felderer
 
Dopiero trzy dni później ekipa opuściła dolinę i wróciła do cywilizacji. Przez ostatnie 10 dni członkowie wyprawy jedli głównie zupki i mocno racjonowali żywność. Mimo to bez wahania przyznają, że była to niesamowita przygoda.
 
Ekspedycję wspierały firmy The North Face i Red Bull.
 
Więcej informacji znaleźć można na stronach:
 
web: www.thenorthfacejournal.com
facebook: http://facebook.com/thenorthface.europe
twitter: http://twitter.com/TheNorthFaceEU
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com