facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY (260): Wyjątkowa forma na wyjątkowy szczyt – K2 ZIMĄ

Gdzie kryje się tajemnica treningu himalaistów przygotowujących się do zimowego wejścia na K2? To akurat proste – bułka zagryzana bananem czyni cuda. Przeczucie podpowiada jednak, że poza tym genialnym patentem musi być coś jeszcze… Pewnie zestaw ćwiczeń do pobrania na smartfona! Ile potu trzeba z siebie wylać i w jakich warunkach – o to zapytaliśmy Karola Henniga, odpowiedzialnego za przygotowanie narodowej kadry himalaistów.

Fot. Jan Wierzejski

 

Na ile odpowiednio dobrane treningi wpływają na możliwość podejmowania ekstremalnego wysiłku na dużych wysokościach, a na ile jest to kwestia indywidualnych predyspozycji?

Poprawa parametrów wydolnościowych niewątpliwie wpływa pozytywnie na tempo poruszania się, ale gdyby parametry wydolnościowe były najważniejszym elementem układanki w zdobywaniu ośmiotysięczników, wszyscy wydolni maratończycy i kolarze zdobywaliby góry najszybciej. Doświadczenie pokazuje, że tak nie jest. Badania naukowe jasno potwierdzają, że im większa wysokość, tym ważniejsze są nasze predyspozycje genetyczne. Moim zdaniem w szybkim zdobywaniu gór wysokich oprócz aklimatyzacji i umiejętności technicznych najistotniejsze są genetyka oraz zdolności psychomotoryczne, czyli to, jak dużo jesteśmy w stanie wycisnąć z naszego ciała dzięki mocnej psychice i umiejętności zmotywowania się do ekstremalnego wysiłku w ekstremalnych warunkach: w niskiej temperaturze, przy niedotlenieniu, ekspozycji na wysokość czy braku komfortu psychicznego. Treningi kondycyjne są bardzo istotne w przygotowaniu do wyprawy, ale najlepszym treningiem przed górami wysokimi są góry niższe, w których nabieramy cennego doświadczenia i poznajemy reakcję naszego organizmu na niedotlenienie.

 

 

 

Część himalaistów trenowała w warunkach hipoksji. Możesz przybliżyć specyfikę takiego wysiłku?

Himalaiści trenowali w komorze hipoksyjnej, czyli niskotlenowej, lub z użyciem masek podających powietrze ze zmniejszoną ilością tlenu. Taka strategia poprawia parametry wydolnościowe oraz zwiększa przyswajalność tlenu w górach. Niestety, ograniczony dostęp tego typu sprzętu spowodował, że tylko kilku himalaistów z kadry mogło z niego skorzystać. Niewątpliwie jest to przyszłość treningu osób przygotowujących się do działania w górach wysokich.

 

Więcej o treningu himalaistów przed zimową wyprawą na K2 dowiecie się z najnowszego numeru GÓR (260).

 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-11-29
Tylko w GÓRACH
 

Film „Broad Peak” okiem Krzysztofa Wielickiego

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-28
Tylko w GÓRACH
 

Zimowy Broad Peak – historia niedopowiedzenia

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-21
Tylko w GÓRACH
 

Wspinaczkowy harlequin

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-16
Tylko w GÓRACH
 

Via ferraty żelazna droga – część 2

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-10
Tylko w GÓRACH
 

Zygzakiem przez Picos De Europa

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com