facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2016-11-19
 

Górski Śląsk: Kukuczka, Wielicki, Hajzer i s-ka. Spotkanie z Januszem Majerem

Opowieścią o środowisku wspinaczy skupionych wokół Klubu Wysokogórskiego w Katowicach „złotą erę” polskiego himalaizmu przypomni podczas kolejnego Kolosowego Spotkania w Dworku Janusz Majer. Uczestnik i kierownik kilkudziesięciu wypraw w najwyższe góry świata aktualnie stoi na czele programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera 2016-2020, którego głównym celem jest próba pierwszego zimowego wejścia na K2.

Położone o dobre trzy godziny drogi od Tatr Katowice, stolica najbardziej uprzemysłowionego regionu w Polsce, w latach osiemdziesiątych XX wieku niespodziewanie stały się również stolicą polskiego himalaizmu.

Jak to możliwe i co z tego wynikło? Spróbuje wyjaśnić Janusz Majer. Bohaterami opowieści świetnego gawędziarza, który niedawno obchodził swoje siedemdziesiąte urodziny, będą ludzie, którzy tworzyli legendę Klubu Wysokogórskiego w Katowicach – bez cienia przesady i wątpliwości, jedni z najwybitniejszych himalaistów w historii nie tylko Polski, ale i świata. Między innymi: Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Artur Hajzer, Ryszard Pawłowski i Ryszard Warecki.

Serdecznie zapraszamy!Ryszard Warecki, Janusz Majer, Jerzy Kukuczka i Artur Hajzer w bazie pod Sziszapangmą, rok 1987 | fot. arch. Janusza Majera


Janusz Majer (ur. 1946), alpinista, himalaista, podróżnik i biznesman, współtwórca (wspólnie z Arturem Hajzerem) marek outdoorowych Alpinus i HiMountain, z wykształcenia hutnik (absolwent wydziału metalurgicznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie). W latach 1980-1992 przezes Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, od 2013 roku (po śmierci Artura Hajzera), szef programu Polski Himalaizm Zimowy. Zdobywca m.in. Noszaka i Broad Peaka oraz współautor pierwszego polskiego przejścia drogi The Nose na El Capitan w Yosemite.

 

Kolosowe Spotkania w Dworku
Janusz Majer | Górski Śląsk: Kukuczka, Wielicki, Hajzer i s-ka
Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
sobota, 19 listopada 2016 r., godz. 17.00
Wstęp wolny

 

Pomysł i realizacja cyklu: kolosy.pl
Gości zaprasza: Janusz Janowski

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
Maciek Szopa
 
2014-10-09
GÓRY
 

Bear Grylls Człowiek vs Everest

Komentuj 0
Piotr Drożdż
 
2014-07-14
GÓRY
 

Wielicki 30 lat temu na Broad Peaku...

Komentuj 0
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-04-04
WYDARZENIA
 

KIERAT 2024 – 19. edycja kultowych zawodów

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com