facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Fundacja Wspinka uruchamia akcję zgłaszania ukrytych zagrożeń na drogach wspinaczkowych

Rozpoczęliśmy nową akcję, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa wspinających się osób. W serwisie wspinka.org uruchomiliśmy funkcjonalność, pozwalającą na zgłaszanie ukrytych zagrożeń na drogach wspinaczkowych oraz dostępną dla wszystkich on-line bazę danych zgłoszonych zagrożeń.


Zgłoszenie zagrożenia nie powinno zająć więcej niż 1 minutę, a może komuś uratować zdrowie a nawet życie!

Lista zgłoszonych zagrożeń oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są w dziale AKCJE. Skały na których występują zgłoszone zagrożenia będą bardzo łatwe do znalezienia na naszej mapie w dziale TOPO.

 

 

 

Aby wyświetlić na mapie skały dla których zgłoszono zagrożenie, należy otworzyć okienko z warstwami a następnie zaznaczyć nakładkę "Zagrożenia".

 

Dotychczas WSPINKA podejmowała kilkukrotnie interwencyjne działania w celu usunięcia zagrożeń w skałach. Dwa lata temu, natychmiast gdy otrzymaliśmy wiadomość o gnieździe os przy stanowisku na drodze Krakowskie Kobiety na Łabajowej, zostały podjęte działania przez Mateusza Paradowskiego i zagrożenie zostało weliminowane. Niestety informacje dotarły do WSPINKI już po groźnym wypadku, pomimo iż wcześniej pojawiły się na niektórych forach internetowych. Tamta sytuacja wyraźnie pokazała, że brak jest, dostępnej powszechnie on-line, platformy pozwalającej zamieszczać i prezentować informacje o zagrożeniach.

 

Coraz częściej także zaczęły pojawiać się informacje na temat zagrożeń związanych z punktami asekuracyjnymi oraz stanem skały na drogach wspinaczkowych. Wiadomości na ten temat można znaleźć w różnych miejscach w sieci (często na niszowych forach), co sprawia, że tak naprawdę ostrzeżenia nie trafiają do szerokiej grupy społeczności wspinaczkowej. Kilka lat temu próbę rozwiązania tej sytuacji podjął Polski Związek Alpinizmu za pośrednictwem swojej strony internetowej, jednakże zakończyła się ona całkowitym niepowodzeniem.

 

 

Uszkodzone stanowisko na Filarze Abazego

 

Cała sytuacja sprawiła, że zarząd Fundacji WSPINKA podjął decyzję o poszerzeniu funkcjonalności serwisu wspinka.org o możliwość zgłaszania różnych ukrytych zagrożeń w naszych skałach. Poprosiliśmy współpracujące ze WSPINKĄ osoby o wyrażenie swoich opinii na temat planowanej akcji i na podstawie zebranych uwag została wykonana platforma umożliwiająca wymianę informacji. Na temat szczegółów technicznych oraz zasad jej funkcjonowania przeczytacie na stronie Zgłoś zagrożenie na drodze wspinaczkowej.

 

Wszystkie prace programistyczne oraz graficznie zostały wykonane społecznie przez zarząd WSPINKI - Krystiana Buczaka oraz Mateusza Paradowskiego w ramach programu bezpieczna WSPINKA.

 

Administrowanie platformą oraz moderowanie i weryfikowanie zgłoszeń będzie wymagało kolejnych nakładów pracy, dlatego zachęcamy do wsparcia naszych działań.

 

Fundacja Wspinka

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com