facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-09-19
 

Emma Twyford z pierwszym brytyjskim kobiecym 9a

Ostatnio donosiliśmy wam o pierwszym 9a na koncie Alexa Honnolda. Licznik osób, którym udało się przejść drogę o takiej wycenie znowu wzrósł. Tym razem za sprawą Emmy Twyford, która na własnym podwórku poprowadziła Big Bang, jednocześnie zapisując się w historii jako pierwsza Brytyjka z tak trudną linią w scorecardzie.

Emma Twyford na Big Bang 9a; fot. Ray Wood / DMM


Droga Big Bang na Lower Pen Trwyn w Północnej Walii doczekała się w końcu pierwszego kobiecego powtórzenia, a w sumie trzeciego, po jej autorze Neilu Carsonie w 1996r. oraz Jamesie McHaffie w 2011r. Jest to również pierwsza linia wyceniona na 9a w Wielkiej Brytanii (nie biorąc pod uwagę Hubble, na temat której wyceny spekulowano). Oferuje mocno krawądkowe wspinanie, a kończy się cruxem w połogu.

 

Poprowadzone przez Emmę w zeszłym roku Mind Control 8c w hiszpańskiej Olianie było dotychczas  rekordowym osiągnięciem Brytyjki, która pominąwszy w drabince progresu drogę o wycenie 8c+ od razu przypuściła szturm na 9a. Formę szlifowała w lecie na wymagających wielowyciągówkach w Dolomitach.

 

O miano pierwszej obywatelki Zjednoczonego Królestwa z tak trudną drogą na koncie Emma walczyła z Miną Leslie-Wujastyk, która od kilku lat pracuje nad Rainshadow 9a. Jednak z powodu kontuzji spowodowanej niefortunnym upadkiem, Mina musiała zrobić sobie przerwę od projektu, ustępując miejsca rodaczce.

 

Lower Pen Trwyn to z kolei ulubiona ściana Twyford. Pełna historii, bo to właśnie na niej można znaleść słynne Statement of youth Bena Moon’a z 1984r.

 

,,Udało mi się dzisiaj w pierwszej próbie. Warunki nie były za dobre, a do tego nie było wiatru. Myślę, że to mi pomogło, ponieważ nie czułam presji. Angus Kille i ja mieliśmy całą skałę dla siebie. Na górze pomyślałam: czy to się naprawdę wydarzyło? Nawet nie byłam nabita, a droga wydawała się jak ścieżka. Było też trochę przeklinania w uldze, że udało mi się w końcu skończyć.” - tak Emma skomentowała swój sukces na facebookowym profilu DMM, jej głównego sponsora. 

 

 

Emma na codzień łączy pasję z pracą, spełniając się jako routesetterka oraz trenerka.

Gratulujemy jej tego znakomitego osiągnięcia, a jeśli ciekawi Was ja wyglądają przechwyty na Big Bang, to zapraszamy do obejrzenia video ze wspomnianego wcześniej przejścia z 2011r. w wykonaniu James’a McHaffie’go:

 

 

Źródło: fanatic-climbing.com & DMM Climbing

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-06
WSPINACZKA SPORTOWA
 

13 Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com