facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Duet Honnold i Caldwell z nową drogą na El Capitanie!

Kilka dni temu Alex Honnold oraz Tommy Caldwell, wspinacze słynący ze świetnych przejść El Capitanie, poprowadzili nową drogę na tej legendarnej ścianie. Przez długi czas towarzyszyli im również Kevin Jorgeson i fotograf Austin Siadak.

A oto i bohaterowie całego zamieszania... ;-) Fot. arch. Tommy Caldwell

 

Linia w dużej części pokrywa się z New Dawn, hakówką Warren’a Hardinga i Dean’a Caldwella z 1970 r. Jednocześnie świeżo wytyczona wielowyciągówka jest kontynuacją klasycznej drogi Passage to Freedom Leo Houlding’a sprzed 18 lat.  

 

,,Ta droga wyprzedzała swoje czasy i sama w sobie była dziełem sztuki z pierwszym ’bocznym dyno’ w historii El Capa. Leo przymocował do ściany znaczek Alfy Romeo i wykorzystał jako chwyt do przejścia odcinka, którego uważał, że nie da się zrobić w inny sposób (my taki znaleźliśmy).” - napisał Tommy Caldwell w krótkiej relacji na swoim instagramowym profilu.

 

Podczas trwających kilka tygodni prac nad projektem zespół składał się z trzech wspinaczy. Jednak po niespełna miesiącu, z powodu komplikacji życiowych, Kevin Jorgeson musiał zrezygnować z dalszej wspinaczki. Koniec końców przejścia dokonał duet Honnold i Caldwell w próbie "ostatniej szansy" (ang. Hail Mary attempt).

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Tommy Caldwell (@tommycaldwell)Lis 3, 2019 o 10:34 PST

 

 

 

W tym miejscu chcielibyśmy przypomnieć wcześniejszą działalność tej dwójki na El Capie.

 

Zacznijmy od Alexaa Honnolda i jego trzykrotnego pobicia rekordu szybkości na jednej z najsłynniejszych dróg - The Nose. Aktualny czas (1:58:07) ustanowił razem z Tommym Caldwellem w 2018r. Alex pokonał również 3 drogi w 24 godziny - The Nose, Salathé Wall, Lurking Fear. Należy oczywiście wspomnieć też o zapierającym dech w piersiach pierwszym klasycznym przejściu Freeridera bez asekuracji, które można zobaczyć w oscarowej produkcji „Free Solo”.

 

Do sukcesów Tommy’ego Caldwella należą natomiast pierwsza klasyczna wspinaczka na Dihedral Wall czy pierwsze przejście dwóch klasycznych linii - The Nose i Freerider w jeden dzień. Najgłośniejsze osiągnięcie Amerykanin dzielił jednak ze swoim partnerem Kevinem Jorgesonem w 2015 r. Udało im się wówczas dokonać pierwszego klasycznego powtórzenia The Dawn Wall.

 

Czekamy jeszcze na więcej informacji dotyczących trudności oraz dokładnego przebiegu drogi określonej przez Caldwella mianem ,,jednej z najbardziej spektakularnych wspinaczek”. Niezaprzeczalnie wytyczenie nowej linii na El Capie jest wielkim sukcesem i marzeniem wielu big-wallowych wspinaczy. Gratulujemy!

 

Źródło: profil Tommy'ego Caldwella na Instagramie & Desnivel

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-07-08
GÓRY
 

Rocznica pierwszego wejścia na Gaszerbrum II

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com