facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-08-26
 

Dudek i Matuszek na End of Silence

W latach dziewiędziesiątych Thomas Huber, Stefan Glowacz oraz Beat Kammerlander nadają ton i stanowią top ówczesnego wspinania sportowego. W 1994 roku otwierają wielowyciągowe drogi, będące spełnieniem ich kariery. Te trzy linie zostały nazwane „Trylogią alpejską” i do dnia dzisiejszego są jednymi z najtrudniejszych i najbardziej pożądanych wielowyciągówek na świecie.

Do tej pory wszystkie jej części udało się skompletować jedynie trzem osobom: Stefanowi Glowaczowi, Haraldowi Berger, Ondrze Benes. Każda z tych osób potrzebowała na przejście „Trylogii” trzech lat. Łukasz Dudek i Jacek Matuszek postanowili spróbować swoich sił i pokonać wszystkie trzy drogi w ciągu jednego sezonu...

Łukasz Dudek i Jacek Matuszek są laureatami konkursu Portalu Górskiego "Łap (za) dyszkę!", w którym wybierano najciekawsze projekty górskie i wspinaczkowe, realizowane w 2013 roku. Więc nie pozostało nic innego jak wziąć się do roboty :)

Na pierwszy ogień chłopaki pojechali na najtrudniejszą część Alpejskiej Trylogii czyli Des Kaisers Neue Kleider. Niestety ostatni trudny wyciąg, wyceniany na 8b+, okazał się nie do przejścia i pojawiły się podejrzenia, że miał tam miejsce jakiś poważny obryw. Jak mówi sam Łukasz:

"Przy 3 wpince znajduje się miejsce o którym mówił Mechanior. Droga nie puszcze z lewej strony, z prawej to samo. Wiszę już ponad godzinę, a nie mogę skleić ruchów. Szczerze to nawet nie wiem jak ta sekwencja ma wyglądać. Nie pamiętam sytuacji w ciągu ostatnich kilku lat, bym nie mógł zrobić ruchów na 8b+, w które w dodatku uznawane jest za ciągowe. Nawet na Estado Critico 9a w Siuranie podczas pierwszej przymiarki zrobiłem wszystkie przechwyty w 45 min..."

Ósmy wyciąg póki co nie pozostawił żadnych złudzeń i chłopaki postanowili zapoznać się z End Of Silence 8b+. Ten etap projektu udało im się perfekcyjnie zrealizować i tym samym droga ta uzyskała drugie polskie przejście. Przypomnijmy, że 3 lata temu drogę tą pokonał zespół Marcin Wszołek i Konrad Ociepka. Tutaj znajdziecie pełną relację Łukasza i Jacka z przejścia End Of Silence.

" Udało się!!! Pierwsze uczucie to ulga i radość, że już po wszystkim. Podczas przejścia było sporo chwil zwątpienia i strachu o końcowy sukces ale dzięki temu radość była naprawdę wielka."

Chłopaki są obecnie na etapie przygotowywania wyjazdu na ostatnią drogę wchodząca w skład Alpejskiej Trylogii, czyli Silbergeier w Szwajcarii. Trzymamy kciuki za szybkie przejście tej linii oraz za owocny powrót na Des Kaisers Neue Kleider!

Aktualne poczynania chłopaków można śledzić na blogu poświęconym Alpejskiej Trylogii.

Tutaj znajdziecie obszerną galerię zdjęć z dotychczasowych prac na drogach Des Kaisers Neue Kleider oraz End Of Silence.

Wojciech Karnaś

Patron medialny i sponsor projektu:

Pomoc sprzętową zapewnił sklep:

*W skład trylogii wchodzą linie:


 

1. Silbergeier 8b+, 200 metrów.

Autor: Beat Kammerlander, 1994.

Wyciągi: 8b, 7c+, 8a+, 7a, 8b+, 7c+.

Położenie: Ratikon, Szwajcaria.


 

2. End of silence 8b+, 350 metrów.

Autor: Thomas Huber, 1994.

Wyciągi: 7a+, 6a, 6c+, 6c, 7b+, 7c+, 7b+, 8b, 8b+, 7c+, 7a+.

Położenie: Hinteres Feuerhorndl, Alpy Berchtesgadeńskie, Niemcy.


 

3. Des Kaisers neue Kleider 8b+, 250 metrów.

Autor: Stefan Glowacz, 1994.

Wyciągi: 7a, 7c , 8b, 7b+, 8b+, 8a, 6b, 8b+, 6c.

Położenie: Wilder Kaiser, Austria.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com