facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Drugi raz setka vol. 3 czyli nowości w Karlinie i na Cydzowniku

Trzeci News o nowościach, które udało mi się wytyczyć w 2013 roku obejmuje działalność, którą prowadziliśmy z Darkiem Piętakiem, Włodkiem Porębskim i Wojtkiem Paprockim w Karlinie, oraz drogi, które poprowadziłem na Cydzowniku przy okazji Kursu Ekiperskiego PZA. Oba miejsca działań były dla mnie o tyle historyczne, że po raz pierwszy prowadziłem kompleksową eksplorację na Jurze Północnej. Wcześniej tylko okazyjnie otwierałem nowości na podlesickiej Aptece i Kołoczku.

Karlin


Wszelka działalność na Skale Nad Wsią w Karlinie jest możliwa dzięki uprzejmości właściciela działki, a zarazem właściciela znajdującego się pod skałą Zajazdu „Biała Skała” www.bialaskala.pl pana Tomasza Błeszyńskiego. „Nasze Skały” w osobie Włodka Porębskiego podjęły rozmowy z panem Tomaszem, który niezwykle przychylnie, a nawet entuzjastycznie odniósł się do wspinaczy, a wręcz uznał możliwości wspinaczkowe Skały Nad Wsią jako atrakcję swojej inwestycji!

 

 

Maranatha VI.5 Karlin. Fot. D. Piętak

 

Wspinacze są mile widziani pod „Białą Skałą” – mają tam nawet swoje miejsce na parkingu! Ja polecam każdemu odwiedzenie Zajazdu – tym bardziej, że pan Tomasz serwuje przepyszną kawę. Jeszcze w czerwcu wymieniliśmy asekurację na wszystkich istniejących w Karlinie drogach, a następnie wytyczyliśmy 10 nowości. Są to od lewej:

  • Różowa Jałowcówka VI.2/2+ (8R+ST); współautor – Dariusz Piętak;
  • Vril VI.4+ (7R+ST);
  • Cantabile VI+ (3R+ST); współautor – Dariusz Piętak;
  • Memento Z Banalnym Tryptykiem VI.2 (4R+ST); współautorzy – Dariusz Piętak, Włodzimierz Porębski;
  • Pan Z Poznania VI.1 (4R+ST); współautorzy – Wojciech Paprocki, Dariusz Piętak;
  • Prze Paść VI.3+ (3R+ST);
  • Był Sobie Kotek VI.4 (6R+ST);
  • Maranatha VI.5 (7R+ST);
  • Szerman VI.4 (4R+ST);
  • Zippo VI.3 (4R+ST); współautorzy – Dariusz Piętak, Włodzimierz Porębski;

Wkrótce postaram się opracować aktualne topo Karlina, choć kilka ubezpieczonych przez Darka projektów jeszcze czeka na poprowadzenie.

 

Cydzownik


W październiku Komisja Wspinaczki Skalnej PZA przeprowadziła Kurs Ekiperski na Cydzowniku koło Skarżyc, dzięki czemu cała skała została kompleksowo wyposażona w stałe przeloty z zachowaniem istniejących Tradów. Przy okazji powstało też kilka nowości. Ja po kursie zająłem się przewieszonym filarkiem w lewej części Cydzownika, który wymagał także sporej akcji odkrzaczania. Ubezpieczyłem na nim trzy dość interesujące linie, z których udało się przejść dwie: Fi Larum VI.4 (4R+ST) i Nie Wyrwę Się VI.4+ (4R+ST).

 

 

Nie Wyrwę Się VI.4+

 

Zwłaszcza ta druga zasługuje na szczególne wyróżnienie, gdyż jest bardzo ładna, a ruchy w sporym przewisie są wyjątkowo estetyczne. Kilka dni później w prawej części skały zupełnie po ciemku (przy świetle czołówki) przeszedłem dwie nowości: Oświecenie VI.3+ (7R+ST); współautor – Sebastian Dudek (płytką) i Zawieszeni Na Drzewie VI.2 (7R+ST); współautor – Marcin Poznański (filarem).

 

Łącznie: 14 dróg.


Prace odbyły się w ramach projektu i działań ekiperskich Komisji Wspinaczki Skalnej PZA.

 

Jacek Trzemżalski


Errata do poprzedniego Newsa
W Newsie o nowych realizacjach w Dolinie Nielepickiej wkradł się błąd. Jako współautor dróg na Złotówce: Food Ball VI.1/1+; Niska Cena VI.2; 50.000 Powodów VI+; Di Agonalka Etyczna VI.1 i Nieoczekiwany Trening Ręki VI- powinien być wymieniony także Łukasz Masztafiak.

 

Eksplorację wspierają sprzętowo:

Beal, Petzl, The North Face, friction.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com