facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich za nami! Wielkie święto górskiego biegania

Tegoroczna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich miała wyjątkowy charakter i była chyba największym organizacyjnym wyzwaniem ostatnich lat. To były naprawdę intensywne 4 dni, a przecież zawody były tylko widocznym efektem gigantycznej kilkumiesięcznej pracy włożonej przez organizatorów, lokalne władze czy Park Narodowy Gór Stołowych. O tym, że organizacja zawodów sportowych w czasach pandemii nie jest łatwa wiadomo już od zeszłego lata. Potrzeba bardzo dużo wysiłku, konsekwencji i przede wszystkim przychylności lokalnych władz, szczególnie jeśli odnotowuje się 30% wzrost  frekwencji. W Lądku-Zdroju wystartowało niemal 4 tysiące biegaczy oraz kilkaset dzieciaków.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2021; fot. Jacek Deneka / Ultralovers

 

W tym roku festiwal odbywał się w sposób hybrydowy. Z jednej strony zachowano wiele zaleceń, rozwiązań i obostrzeń z zeszłego roku, z drugiej organizatorzy zdecydowali się wrócić do wielu punktów imprezy z których ta słynęła przed pandemią: expo, dekoracje zwycięzców przy udziale publiczności czy spotkania z gośćmi (Jerzy Skarżyński).

 

Wszystko zaczęło się jak zwykle w czwartek o godzinie 16:30, kiedy to Dyrektor festiwalu Piotr Hercog wraz z Burmistrzem Lądka-Zdroju Romanem Kaczmarczykiem otworzyli oficjalnie imprezę. Chwilę później bo już o godzinie 17:00 na trasę wyruszyli zawodnicy Biegu 7 Szczytów, a więc najdłuższego festiwalowego biegu. Faworytem podobnie jak przed rokiem miał być Rafał Kot, który  chociaż w Lądku się pojawił to jednak z powodu kontuzji nie przystąpił do rywalizacji. Zwyciężył Krystian Ogły z czasem 33:07:09. W rywalizacji Pań kibice ostrzyli sobie wynik na pojedynek Angeliki Szczepaniak, która w zeszłym roku wynikiem 35:47:04 pobiła rekord trasy, z Patrycją Bereznowską – jedną z najlepszych specjalistek na świecie w biegu 24-godzinnym. Ostatecznie  na starcie pojawiła się tylko Patrycja, która pewnie zwyciężyła z czasem 38:44:24.

 

 Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2021; fot. Jacek Deneka / Ultralovers

 

Drugi rok z rzędu dystansem, który ogniskował uwagę kibiców był Golden Mountains Trail.  GMT był w ramach festiwalu rozgrywany po raz drugi. Na zawodników czekała trasa 33 km/+1500 na której najlepsi biegacze z Polski, Czech i Słowacji walczyli o bilety uprawniające na wyjazd na Azory, gdzie odbędzie się Wielki Finał edycji narodowych Golden Trail Series.  Bieg mimo nieobecności takich zawodników jak Bartek Przedwojewski, Krzysztof Bodurka, Marcin Rzeszótko (którzy w tym roku startują w Golden Trail World Series) przyciągnął uwagę kibiców, a rywalizacja stała na wysokim poziomie zwłaszcza wśród Panów. Zwyciężył Słowak Andrej Paulen oraz Ewelina Kowalik. Faworytka biegu Martyna Kantor nie ukończyła biegu z powodu kontuzji.

 

Wśród innych wyników uzyskanych na festiwalu warto wspomnieć rezultaty Marty Wenty - 12:25:21 – rekord trasy i zwycięstwo na dystansie K-B-L oraz Daniel Żochowskiego, który uzyskał bardzo dobry wynik na dystansie Złotego Półmaratonu 1:28:27. Ten czas mimo że gorszy od rekordu trasy Bartka Przedwojewskiego o 4 minuty jest jednak drugim rezultatem w historii startów na tym dystansie. Cieszy dobra forma zawodniczek Salomona: Kasia Solińska z marszu i w mocnym treningu wygrała Trojak Trail, a Natalia Tomasiak udanie powróciła na biegowe trasy niemal równo cztery miesiące po urodzeniu dziecka, zajmując druga lokatę na dystansie Złotego Maratonu w stosunkowo niezłym czasie 1:51:50. Zwyciężyła Emilia Mazek (1:49:23)

 

 Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2021; fot. Jacek Deneka / Ultralovers


IX Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich przeszedł do historii, a Lądek Zdrój ponownie został oddany w ręce kuracjuszy.  Warta podkreślenia jest organizacja i logistyka całej imprezy za którą stoi Załoga Górska – grupa zgranych, wesołych wolontariuszy, którzy mają niezwykły wkład w  tworzenie klimatu imprezy. 


Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2021; fot. Jacek Deneka / Ultralovers


Organizatorzy kierują szczególne podziękowania dla lokalnych władz, które na każdym kroku wspierały działnia zmierzające do możliwości przeprowadzenia imprezy. 

 

Wielkie podziękowania kierowane są również do sponsorów, którzy nie wycofali swojego wsparcia, mimo trudnego dla wszyskich czasu: Salomon, Browar Fortuna, Staropolanka, P.H.U. AMC, Petzl, Formotiva, Food Care, Dolny Śląsk, Kurort Lądek Zdrój, Park Narodowy Gór Stołowych, Suunto.


Do zobaczenia w przyszłym roku!

 

Pełne wyniki w linku poniżej:

 

http://wyniki.b4sport.pl/dolnoslaski-festiwal-biegow-gorskich/m557.html

 

Tekst: Przemysław Ząbecki

Foto: Jacek Deneka / Ultralovers

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-21
BIEGI GÓRSKIE
 

11. Ultramaraton Babia Góra przeszedł do historii!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-02-06
BIEGI GÓRSKIE
 

Poczuj magię Babiej Góry! – 11. Ultramaraton Babia Góra

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com