facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Denis Urubko wyrusza na Broad Peak i K2!

Podczas XX Dni Lajtowych w Karpaczu mieliśmy przyjemność porozmawiać z Denisem Urubko. Himalaistę złapaliśmy tuż przed wylotem na zimową wyprawę w Karakorum, więc nie mogło zabraknąć pytań o skład zespołu i planowaną taktykę wejścia na Broad Peak (8051m n.p.m.). Z materiału dowiecie się także, czy Denis lubi polskie góry i czy ma inne – niezwiązane z górami wysokimi – ambicje wspinaczkowe. Zapraszamy do oglądania wywiadu!

 

Dzisiejszego dnia Denis Urubko wylatuje z Mediolanu do Pakistanu - rozpoczynając tym samym wyprawę, której głównym celem jest zimowe zdobycie Broad Peak. Co ciekawe - kazachski wspinacz nie uznaje polskiego wejścia sprzed 6 lat za wejście zimowe i w związku z tym chce zdobyć szczyt, jak sam mówi: „w zimowych warunkach”, czyli przed końcem lutego. Przypomnijmy, że polska wyprawa osiągnęła wierzchołek 6 marca 2013 roku. Jak podkreśla sam Denis –  11 grudnia czyli Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich - stanowi idealny moment na rozpoczęcie takiej wyprawy. 

 

Denis Urubko na lotnisku w Mediolanie; fot. FB Denis Urubko

 

Partnerami Denisa będą: Kanadyjczyk Don Bowie oraz Lotta Hintsa (Miss Finlandii). Kazachski wspinacz wraz z Donem Bowie w 2008 roku brał udział w akcji ratunkowej meksykańskiego himalaisty Inaki Ochoa de Olza, który ze względu na obrzęk mózgu został uwięziony w obozie IV na Annapurnie. 

 

Denis zapamiętał Dona jak niezwykle wysportowanego i wytrzymałego partnera. Niestety - mimo sprawnie przeprowadzonej akcji ratunkowej Inaki zmarł w Obozie IV.

 

Przypomnijmy - według definicji Denisa - zima trwa od 1 grudnia do 28 (29) lutego. Uważa on, że warunki zimowe występują tylko podczas meteorologicznej zimy, a nie tej kalendarzowej. 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Weronika Biernacka
 
2020-01-15
GÓRY
 

Załamanie pogody na Broad Peaku

Komentuj 0
Weronika Biernacka
 
2020-01-02
GÓRY
 

Denis Urubko i spółka pod Broad Peakiem

Komentuj 0
 
Kinga
 
2024-05-24
Tylko w GÓRACH
 

Krzychu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-20
Tylko w GÓRACH
 

Album z Krzykaczem

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-16
Tylko w GÓRACH
 

Pierwsze wrażenie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com