facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-10-25
 

David Lama - pionier nowego, wspinaczkowego pokolenia

Z każdym dniem zbliżamy się do międzynarodowego festiwalu górskiego "XIII Karkonoskie
Dni Lajtowe", który odbędzie 9-11 listopada w Karpaczu w Hotelu Gołębiewski. Jedną z najjaśniej świecących gwiazd na karkonoskim niebie będzie wtedy sam David Lama! Zapraszamy do zapoznania się z jego notą biograficzną.
David urodził się w 1990 roku jako syn Austriaczki i przewodnika górskiego z Nepalu. W wieku pięciu lat, wspinając się, został zauważony przez nestora himalaizmu Petera Habelera, który w trybie natychmiastowym poinformował rodziców Davida o niezwykłym talencie syna.


Młody David nie wykazywał większego zainteresowania kursami wysokogórskimi czy działalnością w klubach alpejskich, chciał po prostu iść pionowo w górę. Na ściance wspinaczkowej poznał swojego trenera Reiniego Scherera, który ze swoim wschodnio-tyrolskim entuzjazmem wobec wspinaczki prowadzi Davida po dziś dzień, pomimo upływu 13 lat. Od samego początku ścianka wspinaczkowa była główną rozrywką Davida, a wszelkie wyzwania i zawody wspinaczkowe były jej nieodstającym elementem. Doskonalił swoją technikę niebywale szybko, a jego talent budził coraz większy podziw i szacunek środowiska.


Jednak wciąż nie chciał skupić się na wyzwaniach, czekających na niego w warunkach rzeczywistych, czyli we wspinaczce w skałach czy w górach. W końcu jego rozkład treningów i zawodów coraz bardziej zaczął korelować z typową wspinaczką górską. Na efekty długo nie trzeba było czekać, jego pierwsze sukcesy miały miejsce w Narodowym Parku Yosemite, w Chile czy w Alpach w ramach projektu "Desperation of the Northface".


Na styl wspinania Davida niewątpliwie wpływ mają jego buddyjski spokój i niebywała elastyczność. Jego nazwisko bardzo szybko stało się tematem numer jeden w branżowych mediach, a na forach internetowych niejednokrotnie inni pasjonaci wspinaczki zachwycali się i podziwiali jego talent. Dziś ten charyzmatyczny sportowiec uważany jest za pioniera nowego wspinaczkowego pokolenia, który wykorzystując techniczną doskonałość i wyjątkową siłę fizyczną, dociera do miejsc, których nikt wcześniej nie zdobył. Jak sam mawia "It`s not about collecting achievements, it`s all about the experience" i jest to chyba najlepsza dewiza.


Na "Dniach Lajtowych" David zamierza pokazać swój film "A New Perspective", który jest relacją z Trango Tower, jego zwiastun możecie zobaczyć już na YouTube, a pełna wersja czeka na Was już 10 listopada.

Serdecznie zapraszamy!
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com