Została wydana długo wyczekiwana mapa Czarnohory opracowana przez geografów: dr. Mateusza Trolla z IGiGP UJ w Krakowie oraz dr. Wojciecha Krukara z PWSZ w Krośnie. Mapa ta jest publikacją kartograficzną bardzo nietypową, posiada bowiem charakter turystyczno-nazewniczy. Jest to pierwsza i jedyna na rynku mapa obejmująca pełny geograficzny obraz Czarnohory, gdyż podobne wydawnictwa nie obejmowały całego pasma tych pięknych gór. Jest to także jedyna współczesna polska mapa Czarnohory.
Fragment mapy Czarnohory (źródło: www.karpatywschodnie.pl)
Przygotowanie mapy takiego obszaru zajęło geografom blisko 10 lat. W czasie pracy nad mapą autorzy każdą wolną chwilę spędzali w Czarnohorze, penetrując cały obszar włącznie ze wszystkimi zakamarkami pasma. Efektem długotrwałej pracy jest ogromna ilość informacji, które posiada mapa. Znajdziemy tu aktualny na wiosnę 2010 roku przebieg szlaków turystycznych, informację o aktualnej bazie turystycznej, włącznie z takimi elementami, z których korzystają turyści, jak schrony czy staje pasterskie. Posiada również lokalizację ruin i miejsc, gdzie znajdowały się liczne schroniska czarnohorskie wraz z ich opisami i nazwami. Na mapie pojawia się lokalizacja domu Stanisława Wincenza czy ostatnie grażdy na Huculszczyźnie.
Dane wydawnicze:
Skala 1:60 000, Wydanie I, Krosno 2010, format B1, mapa jednostronna + rewers opisowy. Mimo skali 1:60 000 jest to, jak się wydaje, najdokładniejsza z dostępnych w sprzedaży mapa najwyższego ukraińskiego pasma górskiego. Mapa oprócz Czarnohory obejmuje wschodnią część Świdowca (z Bliźnicą), północną część Gór Marmaroskich, Góry Hryniawskie oraz Góry Pokucko-Bukowińskie. Rewers zawiera podstawowe informacje o środowisku przyrodniczym, nazewnictwie, ludności i historii. Umieszczono tu też słownik wybranych nazw geograficznych, informacje o ochronie przyrody, służbie ratunkowo-poszukiwawczej oraz mapę czarnohorskich stai i panoramę 360° z Howerli.
Mapę można nabyć na stronie wydawnictwa Ruthenus:
www.ruthenus.pl
Dostępna jest w dwóch wersjach: papierowej (14,9 zł) oraz foliowanej: 21,9 zł.
Więcej o tym, jak powstawała mapa przeczytacie na stronie:
www.karpatywschodnie.pl